İki farklı Scardinius türünün (S. erythrophthalmus (Linnaeus, 1758) ve S. elmaliensis Bogutskaya, 1997) morfolojik ve genetik farklılığının araştırılması
Researches of morphological and genetic differences of two different species of Scardinius (S. erythrophthalmus (Linnaeus, 1758) and S. elmaliensis Bogutskaya, 1997)
  1. Tez No: 398735
  2. Yazar: SEVİLAY KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ İNNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada iki Scardinius türünün (Scardinius elmaliensis ve Scardinus erythrophthalmus), mitokondriyal cytb geni sekans ve morfometrik ölçüm verileri temelinde morfometrik ve genetik farklılığı araştırılmıştır. Çalışmada Gölhisar Gölü (Gölhisar-Burdur)'nden S. erythrophthalmus'a ait 48 birey ve Karagöl Kanalları (Elmalı-Antalya)'ndan S. elmaliensis'e ait 25 birey incelenmiştir. Maximum likelihood (ML) ve Bayesian inference (BI) metodlarından elde edilen filogenetik ağaçlar birbirleriyle uyumlu bulunmuştur ve S. elmaliensis ve S. erytropthalmus birlikte kümelenmişlerdir. İki türün genetik uzaklığı % 0.00 -% 0,05 arasında bulunmuştur. Haplotip analizi sonucunda toplamda 6 haplotip bulunmuştur. Hap 1 ve Hap 3 haplotipleri paylaşılmaktadır ve en fazla temsil edilen haplotip Hap 1 (11 birey)' dir. Buna rağmen Principal Component Analizine göre morfometrik verilerin sonucu farklılık göstermiştir. Sonuç olarak Karagöl Kanalları'ndan alınan örnekler S. erythropthalmus'un farklı bir populasyonudur. Genetik olarak aynı olmalarına ragmen, morfolojide gözlenen farklılık populasyonların farklı habitatlardaki fenotipik plastisitesinin bir sonucu olarak açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
This study was investigated molecular and morphometric differences of two Scardinius species (Scardinius elmaliensis and Scardinus erythrophthalmus) based on the sequence data of the complete mitochondrial cytochorome b gene (1140 bp) and morphometric mesaurements. The study was examined 48 individuals from Gölhisar Lake belong to S. erythrophthalmus and 25 individuals from Karagöl Channel belong to S. elmaliensis. Topologies of the obtained trees from ML and BI were found to be congruent and the species of S. erythrophthalmus and S. elmaliensis were clustered within same lineage. The pairwise distance of the two species was also between 0.00 % and 0.005 %. Total were found 6 haplotype at result of haplotype analysis. Hap1 and Hap 3 haplotypes are shared and Hap 1 is the most representative one haplotype (11 individuals). However, the result of morphometric analysis were found to be different. Finally, the specimens from the Karagöl Channels appear to be a different population of the S. erythrophthalmus. In spite of the genetically similar, the observed morphological differences may be explained as a result of phenotypic plasticity of population in different habitats.