Tarsus yöresi fıstıkçamı (pinus pinea l.) meşcereleri için genelleştirilmiş çap-boy modellerinin geliştirilmesi
Development of generalized diameter- height models for stone pine (pinus pinea l.) stands in Tarsus region
- Tez No: 682587
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR CARUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Tarsus yöresinde yer alan plantasyon yoluyla getirilmiş ve saf Fıstıkçamı (Pinus pinea L.) meşcerelerinden alınan 309 örnek alan verisi kullanılarak toplam 36 adet çap-boy (d-h) modeli test edilmiştir. Fıstıkçamı meşcereleri 932 ha büyüklüğünde ve 1980 yılından beri sürekli olarak dikim yoluyla getirilmiştir. Örnek alan verileri iki gruba ayrılmış, birinci grup (%80) model geliştirmek ve ikinci grupta (%20) geliştirilen modellerin test edilmesi amacıyla kullanılmıştır. Geliştirilen 1. grup (n=3), 2. grup (n=27) ve 3. grup model ile (n=6) çap- boy modellerinin boy tahminlerindeki performansları, altı farklı ölçüt değerleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. En başarılı sonuçlar sırasıyla, Cox IIa, Cox IIIa ve Richards tarafından geliştirilen 2. Grup modellerle elde edilmiştir. Bağımsız veri seti kullanılarak yapılan değerlendirmede de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışma ile geliştirilen regresyon denklemleri kullanılarak, Karabucak Orman Şefliği sınırları içerisinde yer alan benzer özelliklere sahip Fıstıkçamı meşcereleri için göğüs çapı, meşcere göğüs yüzeyi orta çapı, meşcere göğüs yüzeyi orta boyu yardımıyla tek ağaç boyunun tahmin edilmesi mümkündür. Bu modelden yapılacak tahminler, değişik ormancılık bilim dalları için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 36 diameter-height (d-h) models were tested by using 309 sample area data taken from pure Stone pine (Pinus pinea L.) stands in Tarsus region. Stone pine stands were 932 ha in size and were planted since 1980 by planting. Sample area data were divided into two groups, the first group (80%) was used to develop the model and to test the models developed in the second group (20%). The performances of the diameter-height models of the first group (n = 3), the second group (n = 27) and the third group (n = 6) were compared with six different criteria values. The most successful results were obtained by Cox IIa, Cox IIIa and Richards. Similar results were obtained from the independent data set. By using the regression equations developed with this study, it is possible to estimate the diameter at breast height, the middle diameter of the basal area, the height of the basal area, the height of the basal area and the height of the single tree with the help of the middle height of the stand. Estimates from this model can be used for different forestry disciplines.