Kentleşme süreçleri ve konut politikaları: Gaziantep Karataş alt-kentinde inşaat sektörü
Urbanization processes and housing policies: Construction sector in Gaziantep Karataş sub-city
  1. Tez No: 682589
  2. Yazar: FIRAT ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN TANKUT GÜLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmamızın odak noktası, tarihsel süreçten beri süregelen devlet-sermaye ilişkiselliğinin günümüzde kentler üzerinde nasıl şekil aldığıdır. Sermaye; dolaşımını sağlamak ve sınırsız sermaye biriktirmek, devlet ise; iktidarını güçlendirmek ve pekiştirmek adına bir takım ekonomi-politikalarını kentlerde sürdürmektedirler. Bu politikaları kentlerde yapılı çevre üretimi ile sağlamaktadırlar, dolayısıyla inşaat sektörü ve konut üretim süreçleri sermaye grupları ve devlet arasındaki ilişkiselliğin en görünür olduğu alandır. Bu nedenle sermayenin yapılı çevre üzerinden yeniden üretimi detaylı bir şekilde açıklanmaya muhtaçtır. Temelde bu argümanlardan yola çıkarak, Türkiye'de son dönemde inşaat sektörünün ve konut üretim sürecinin artması sermaye ve devlet ilişkisini anlamanın yanı sıra ülkenin genel ekonomik-politik durumu içinde ayrıca önemlidir. Bu bağlamdan yola çıkarak son dönemde yapılı çevre üretiminde ciddi bir gelişim göstermiş ve hala gelişim göstermeye devam eden Gaziantep kentinde bir araştırma yürütülmüş ve mevcut durumun sosyolojik, ekonomik ve çevresel olarak bir değerlendirmesi yapılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde yapılı çevre üretiminin hem devlet adına hem de sermaye grupları adına önemi ampirik veriler ışığında yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, there has been a relational situation between capital groups and the state in the capitalist economic system. The focus of our research is how this relationality, which has been going on since the historical process, takes shape on cities today. Capital; to ensure circulation and to accumulate unlimited capital, while the state; they maintain some economic-politics in cities in order to strengthen and consolidate their power. They provide these policies with the production of the built environment in cities, so the construction sector and housing production processes are the areas where the relation between capital groups and the state is most visible. Therefore, the reproduction of capital through the built environment needs to be explained in detail. Basically, starting from these arguments, the recent increase in the construction sector and housing production process in Turkey is also important for understanding the relationship between capital and the state, as well as the general economic-political situation of the country. Based on this context, a research was conducted in the city of Gaziantep, which has recently shown a serious development in the production of the built environment and still continues to develop, and a sociological, economic and environmental evaluation of the current situation has been made. As a result of the data obtained, the importance of the production of built environment both on behalf of the state and on behalf of real estate developers was tried to be explained in the light of empirical data.