Müzikal tiyatro repertuvarının farklı türlerinde vokal performansa yönelik ses tekniklerinin incelenmesi: Belting ve Bel Canto
- Tez No: 682592
- Danışmanlar: PROF. ZİBELHAN DAĞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Vokal performansa yönelik ses teknikleri, müzik türlerine göre farklılık göstermektedir. Her müzik türü kendi içinde bir vokal tınıya ve dolayısıyla seste bir formant ayarına sahiptir. Kullanılacak olan ses kalitesi; gerek müziğin orkestrasyon, düzenleniş ve armonisel anlamda bütünlüğü, gerekse geçmişten günümüze taşıdığı bazı geleneksel özellikler doğrultusunda istenilen formant ayarına uygun bir biçimde oluşturulur. Müzikal tiyatro, tarihsel gelişimi içinde etkileşimde bulunduğu çeşitli sanat dalları ve müzik türlerinin bir getirisi olarak da, içinde farklı vokal tekniklerin kullanılmasına olanak sağlamıştır. Araştırmanın birinci bölümünde; farklı vokal tekniklerin ortak ana noktası olarak sesin, fizyoanatomisi alt başlıklar halinde detaylandırılmış ve fonasyonun akustik yansımaları ele alınmıştır. İkinci bölümde; müzikal tiyatronun doğuşuna zemin hazırlayan singspiel, opera ve operet geleneği ve sonrasında; minstrel şov, revü, vodvil ve burlesk gibi müzikli sahne gösterileri, kronolojik bir çerçeve içinde incelenmiş, sonrasında ise Amerika ve İngiltere'de müzikalin doğuşuyla birlikte ortaya çıkan farklı konseptlerdeki müzikal türleri ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde; Jo Estill'in ses modellemesi ve yaklaşımı üzerinden Bel Canto ve Belting teknikleri müzikal tiyatro repertuvarında kullanılan ses kaliteleri adı altında ayrıntılı olarak incelenerek, her iki teknik arasındaki benzerlik ve farklılıklar analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sound techniques for vocal performance differ according to music genres. Each type of music has a vocal timbre and therefore a formant tuning in the sound. The sound quality to be used; It is created in accordance with the desired formant tuning in line with the integrity of the music in terms of orchestration, arrangement and harmony, as well as some traditional features that it carries from the past to the present. Musical theater has enabled the use of different vocal techniques as a result of various art branches and music genres that interact in its historical development. In the first part of the research; The physioanatomy of the voice as the common main point of different vocal techniques is detailed in sub-titles and the acoustic reflections of phonation are discussed. In the second part; The singspiel, opera and operetta tradition, which laid the groundwork for the birth of musical theatre, musical stage performances such as minstrel show, revue, vaudeville and burlesque were examined in a chronological framework, and then musical genres with different concepts that emerged with the birth of the musical in America and England were discussed. In the third and last part; The sound qualities used in the musical theater repertoire of Bel Canto and Belting techniques were examined in detail through Jo Estill's sound modeling and approach, and the similarities and differences between the two techniques were analyzed and compared.