Türk Jandarma literatürünün bibliyografik analizi (1928-2021)
Bibliographic analysis of Turkish Gendarmerie literature (1928-2021)
  1. Tez No: 682591
  2. Yazar: İSMET TIĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN AVANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; 1 Kasım 1928 – 1 Şubat 2021 tarihleri arasında Türkiye'de Jandarma başlıklı çalışmaların bibliyografyasını hazırlayarak, bibliyometrik analizini yapmak ve Jandarma odak noktalı araştırma yapmak isteyen bilim insanları ile konuya ilgi duyan genel okuyucuya faydalanabilecekleri bir veri tabanı oluşturmaktır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden bibliyometrik analiz ve tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Literatür taraması Milli Kütüphane, Jandarma Genel Komutanlığı, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, Jandarma Müzesi, Jandarma Basımevi, Kara Harp Okulu, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Polis Akademisi kütüphaneleri, YÖKTEZ örün sitesi, ULAKBİM ve EBSCO veri tabanından yapılmıştır. Literatür taraması sonucunda 394 kitap, 541 makale, 142 bildiri, 218 tez olmak üzere toplam 1295 bibliyografik künye oluşturulmuştur. Künyeler anahtar kelimelere, konularına, elde edildiği veri tabanına, yayımlandıkları yayınevlerine, şehirlere ve yıllara göre analiz edilmiştir. Kitap, makale ve bildiri çalışmalarının konu analizi Dewey Onlu ve Yüzlü Sınıflama Kod Temaları, tez çalışmalarının konu analizi ise Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının örün sitesindeki Bilimsel Kod Tema Listesi kullanılarak çalışılmıştır. Künyeler konularına göre analiz edildiğinde; kitap, makale ve bildirilerin, %27'sinin Kamu Yönetimi ve Askerlik, %18'nin Hukuk, tez çalışmalarının ise; %30'unun Kamu Yönetimi, %16'sının Hukuk alanında olduğu görülmektedir. Künyeler elde edildiği veri tabanına göre; kitap çalışmalarının yaklaşık %50'sine Milli Kütüphane, yaklaşık %37'sine de JSGA Kütüphanesi ile Jandarma Müzesinden, makale çalışmalarının yaklaşık %40'ına Milli Kütüphane, yaklaşık %30'una Jandarma Eğitim Dergisinden, bildiri çalışmalarının %89'una JSGA Kütüphanesinden, tez çalışmalarının ise %99'una YÖKTEZ örün sitesinden ulaşılmıştır. Künyeler yıllara göre analiz edildiğinde; 1928-2000 yılları arasındaki çalışmalar toplam künyelerin %34'nü, 2000-2021 yılları arasındaki çalışmalar ise toplam künyelerin %66'sını oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında bulunan kitap, bildiri ve tezler şehirlere göre analiz edildiğinde ise %73'nün Ankara, %12'sinin de İstanbul'da yayımlandıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to prepare a bibliography of studies titled Gendarmerie in Turkey between November 1, 1928 and February 1, 2021, to make bibliometric analysis and to create a database that can be used by scientists who want to conduct research focused on the gendarmerie and the general reader who is interested in the subject. The study was conducted using bibliometric analysis and screening model from qualitative research methods. Literature review was conducted from the database of the National Library, Gendarmerie General Command, Gendarmerie and Coast Guard Academy, Gendarmerie Museum, Gendarmerie Printing House, Turkish Military Academy, Istanbul University, Ankara University, Hacettepe University, Gazi University, TOBB University of Economics and Technology, Police Academy libraries, YOKTEZ web site, ULAKBIM and EBSCO. As a result of the literature review, a total of 1295 bibliographic tags were created, including 394 books, 541 articles, 142 papers, 218 thesis. Tags were analyzed according to keywords, topics, the database in which they were obtained, the publishing houses in which they were published, cities and years. The subject analysis of books, articles and papers was studied by using Dewey Decimal Classification Code Themes, and the subject analysis of thesis studies was studied by using the Scientific Code Theme List on the website of the Council of Higher Education. When the tags are analyzed according to their subjects, it is seen that 27% of books, articles and papers are in the field of Public Administration and Military Service, 18% are in the field of Law, 30% are in the field of Public Administration and 16% are in the field of Law. According to the database from which the tags were obtained; about 50% of the book studies are from the National Library, about 37% from the JSGA Library and Gendarmerie Museum, about 40% of the article studies are from the National Library, about 30% from the Gendarmerie Education Journal, 89% of the papers are from the JSGA Library, 99% of the thesis studies were obtained from YÖKTEZ's website. When the tags are analyzed according to years; studies between the years 1928-2000 constitute 34% of the total tags, and the studies between the years 2000-2021 constitute 66% of the total tags. When the books, papers and thesis in our bibliography are analyzed by cities, it is seen that 73% of the studies were published in Ankara and 12% in Istanbul.