Team orienteering problem with stochastic time-dependent travel time
Zaman bağlı rassal yolculuk süreli takım oryantiring problemi
  1. Tez No: 682613
  2. Yazar: ŞİFANUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAVUŞ İYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Birleşmiş Milletlerin sunduğu rapora göre ilerleyen yıllarda insanların şehirlere yerleşme oranının artması beklenmektedir. Şehirde yaşayan insan popülasyonun artmasının şehirdeki trafik yoğunluğuna bir etkisi bulunmaktadır. Bu durum işleri gün içinde müşterileri ziyaret etmek olan çalışanları, örneğin lojistik şirketi çalışanları, belirlenen müşterileri ziyaret ederken trafik yoğunluğunun seyahat sürelerine etkisini göz önünde bulundurmaya motive etmektedir. Bu çalışmada trafik yoğunluğunun yolculuk sürelerinde yarattığı belirsizlikler göz önünde bulundurularak birden fazla çalışanın müşterileri ziyaret etmesini programlayan iki aşamalı rassal bir model önerilmiştir. Herhangi bir müşteriden başka bir müşteriye gitme süresinin rassal olduğu ve bu sürenin müşteriden ayrılma zamanına göre değiştiği varsayılmaktadır. Önerilen model çalışanların gün içinde oluşturdukları turdaki müşterilerden kazanılan beklenen toplam ödülü verilen bir zaman kısıtı altında enbüyüklemeyi amaçlamaktadır. Çalışanların her müşteriyi ziyaret etme zorunluluğu bulunmamaktadır ve model her bir çalışan için yolculuk zamanlarındaki belirsizliği dikkate alarak belli bir başlangıç noktasından başlayıp aynı başlangıç noktasında sonlanan uygulanabilir bir tur oluşturmaktadır. Büyük ölçekli problemlerin çözülebilmesi için tam sayılı L-şekilli yöntem önerilmiştir. Yapılan deneysel çalışmada, tam sayılı L-şekilli çözüm yönteminin CPLEX'e göre çözüm süresi açısından daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the report presented by the United Nations, human population living in urban areas is expected to increase in the coming years. This increase will have an effect on the traffic density in the urban areas. This motivates employees whose job is to visit customers during the day, such as logistics company employees, to consider the impact of traffic density on travel times when visiting designated customers. This study aims to find prior optimal tours for more than one agent to visit customers, which maximize total expected profit within a given time limit taking the uncertainties in travel times caused by traffic congestion into account. Agents are not required to visit every customer, and the model creates a feasible tour for each agent, starting at a certain depot node and ending at the same node. It is assumed that the travel time to go from a customer to another customer is random and dependent on the departure time from the customer. We use a time-dependent travel time model that has \textit{first-in-first-out} property while calculating the travel times. We propose a two-stage stochastic mixed-integer programming to formulate the problem and suggest Integer L-shaped method in order to solve large-scale problem instances. In our computational study, we analyze the benefit of using stochastic solutions, and observe that Integer L-shaped method is superior to CPLEX in terms of computational time.