1050- 1080 derecede gelişen renkli krakle sırların araştırılması
The research on the colored crackle glazes developing at 1050-1080°c
- Tez No: 682612
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÇALIŞKAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Artistik sırlar içerinde yer alan krakle ve tolanmalı sırların ilk örneklerini 12. Yüzyılda üretilen Çin porseleleri ve seramiklerinde görmek mümkündür. Bu dönemde Batı medeniyetlerinde krakle sırlar hata olarak görülse de Doğu medeniyetleri bu sır çeşidini sanatsal anlamda kabul etmiştir. Günümüzde krakle sırlar sanatçıların eserlerini üretirken tercih ettikleri bir sır çeşidi iken, endüstriyel alanda ise bu özel sırların çok fazla kullanılmadığı görülmektedir. Bu tez çalışmasında konu ile ilgili daha önce yapılmış olan araştırmalara bir yenisini eklemek ve ülkemizdeki hammaddeler ile çok sayıda denemeler yapılarak literatüre yeni reçetelerin eklenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle konuyla ilgili olarak yapılan araştırma sonuçlarının, ileride bu konuda çalışma yapmak isteyen seramikçilere kaynak olması hedeflenmiştir.“1050-1080 Derecede Gelişen Renkli Krakle Sırların Araştırılması”konulu tez çalışmasında öncelikle denemelerde kullanılan hammaddelerin özellikleri araştırılmıştır. Seger formülleri ve reçeteler oluşturulduktan sonra hangi bünyenin kullanılacağına karar verilmiştir. ESC1 döküm çamuru tercih edilerek deneme plakaları şekillendirilmiş, 1000°C'de bisküvi pişirimleri yapılmıştır. Bisküvi pişirimi yapılmış olan deney plakalarına akıtma yöntemi ile sırlar uygulanmış, 1050 ve 1080°C'lerde sır pişirimi yapılarak sonuçları gözlemlenmiştir. Çalışılan iki farklı sıcaklıkta da gelişen sırlar karşılaştırılmış parlaklık, akışkanlık, matlık, opaklık, köpürme, renk farkı ve formlara uygunluğu gözlemlenerek olumlu ve olumsuz sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crackle and crawling glazes are among the artistic glazes. It is possible to see the initial samples in Chinese porcelains and ceramics produced in the 21st century. While crackle glazes were accepted as failure in western culture, eastern civilizations regarded them in aesthetic terms. Although crackle glazes are used by artists during the production of the ceramic forms, this kind of special glazes are not preferred in industrial area at the present time. In this thesis, the aim is to contribute the previous researches by adding new study and to promote literature with new recipes that are achieved by making many trials with the raw materials of our country. Therefore, the goal is to create a source for ceramic artists who want to work on this subject in the future. In this thesis named as“The research on the colored cackle glazes developing at 1050-1080°C”the properties of raw materials used in the samples were investigated primarily. After the formation of Seger formulas and recipes, the method was decided. By using ESC1 ceramic slurry, trial plaques were formed and biscuit fire was taken place at 1000°C. Following the biscuit fire, trial plaques were glazed by draining technique and the results of the firing at 1050-1080°C were observed. Development of glazes under these two different temperatures were compared in terms of brightness, fluidity, dullness, opaqueness, foaming, color contrast and conformity to forms. At the end of the observations, positive and negative results were evaluated.