Sıvı solucan gübresinin 0900 ziraat kiraz çeşidi (Prunus avium L.) fidanlarında büyüme ve gelişme üzerine etkileri
Effects of worm manure on growth and development of 0900 zi̇raat sweet cherry cultivar (Prunus avium L.) sapling
- Tez No: 682617
 - Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kirazın, dünyada ekonomik olarak yetiştirilebileceği alanlar sınırlıdır. Kiraz üretim miktarı iklim şartlarına ve yıllara bağlı olarak değişmektedir. Ülkemiz iklim şartları kiraz yetiştiriciliği için son derece uygundur. Solucan gübresinin yüksek oranda organik madde içerdiği ve bazı bitki türlerinin gelişimini artırdığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda solucan gübresinin, toprak yapısını düzenleyici etkisi ve uygulama yapıldığı bitkilere besin elementleri sağlama özelliğinden faydalanılarak kurulacak yeni bahçeler için kaliteli fidan elde edilmesi amaçlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümüne ait deneme alanında yapılan çalışmada kiraz fidanlarında solucan gübresi (vermikompost) uygulamasının büyüme ve gelişme üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada ülkemizde yetiştiriciliği yaygın bir şekilde yapılan ve önemli ihraç ürünlerinden biri olan 0900 Ziraat kiraz çeşidi fidanları kullanılmıştır. Fidanlara % 2.5, % 5, % 10 ve % 20 oranlarında vermikompost uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, en yüksek kalem çapı (10.07 mm); en yüksek kalem boyu (33.18 cm); en yüksek kök yaş ağırlığı (146.50 gr); en yüksek kök kuru ağırlığı (46.47 gr); en yüksek gövde yaş ağırlığı (88.80 gr); en yüksek gövde kuru ağırlığı (46.47 gr); en yüksek kök uzunluğu (40.80 cm); en yüksek ana kök sayısı (9.30 adet); en yüksek sürgün boyu (10.64 cm); en yüksek sürgün çapı (4.12 mm); en yüksek sürgün yaprak sayısı (8.86 adet) vermikompost % 10 uygulamasından ve en yüksek yaprak alanı (33.80 cm2) ve en yüksek anaç çapı (16.73 mm) vermikompost % 5 uygulamalarında tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre kiraz fidanı üretiminde % 5 ve % 10'luk vermikompost uygulaması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The areas where cherries can be grown economically in the world are limited. Cherry production varies according to years and climatic conditions. The climate of Turkey is quite suitable for cherry growing. It has been determined that vermicompost contains a high percentage of organic matter and increases the growth of some plant species. In this context, it is aimed to obtain quality nursery trees for new orchards to be established by making use of the healing effect of vermicompost and its ability to provide nutrients to the plants it is applied to. The effects of vermicompost application on the growth and development of cherry nursery trees were investigated in the study conducted in the experimental area of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Selcuk University. In the research, 0900 Ziraat cherry variety nursery trees, which are widely grown and exported in our country, were used. 2.5%, 5%, 10%, 20% vermicompost was applied to the nursery trees. According to the results of the study, the highest nursey tree diameter (10.07 mm); highest nursey tree length (33.18 cm); highest root wet weight (146.50 g); highest root dry weight (46.47 g); highest stem wet weight (88.80 g); highest trunk dry weight (46.47 g); highest root length (40.80 cm); the highest number of rootstocks (9.30 pcs.); highest shoot length (10.64 cm); highest shoot diameter (4.12 mm); The highest number of shoot leaves (8.86 pieces) was determined from 10% vermicompost application, and the highest leaf area (33.80 cm2) and highest rootstock diameter (16.73 mm) vermicompost 5% application. According to the findings, 5% and 10% vermicompost application can be recommended in the production of cherry saplings.