Kültür mantarında (Agaricus bisporus L.) sıvı solucan gübresinin farklı uygulama zamanları ve dozlarının verim ve kalite özelliklerine etkileri
The effects of different application times and doses on the yield and quality characteristics of liquid woman fertilizer in cultural mushroom
- Tez No: 664783
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDETTİN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma 2018 yılı Ekim – Aralık ayları arasında Tokat iline bağlı Turhal ilçesindeki Üstün mantar işletmesinde Agaricus bisporus yetiştiriciliğinde sıvı vermikompost uygulamasının farklı uygulama zamanları (örtü toprağından 2, 4 ve 6 gün sonra) ve dozlarının (kontrol, 1 ml, 1.5 ml, 2 ml, 2.5 ml, 3 ml ve 3.5 ml) verim ve kalite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bazı verim ve kalite parametreleri sıvı vermikompost uygulama süresi ve dozlarından önemli ölçüde etkilenmiştir. En yüksek ortalama mantar ağırlığı (36.62 g) ve en yüksek verim (16.82 g) ile 3.5 ml/L doz uygulamasından elde edilmiştir. Ortalama mantar ağırlığı ve verim uygulama sürelerinden önemli ölçüde etkilenmemiş, ancak mantar şapka ağırlığı uygulama sürelerinden önemli ölçüde etkilenmiştir. En yüksek mantar şapka ağırlığı değeri örtü toprağı serildikten 6 gün sonrasında (21.86 g) belirlenmiştir. En yüksek parlaklık (L) değeri örtü toprağı serildikten 4 gün sonrasından elde edilirken uygulama dozuna göre en yüksek şapka renk değeri (L) 3 ml / L 'den elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of liquid vermicompost application times (2, 4, and 6 days after the cover soil) and doses (control, 1 ml, 1.5 ml, 2 ml, 2.5 ml, 3 ml, and 3.5 ml per liter) on yield and quality of Agaricus bisporus L. cultivation at Ustun Mushroom Farm in Turhal district of Tokat between October and December 2018. In the experiment, yield and quality parameters (average mushroom weight, yield, firmness, color etc. of Agaricus bisporus L. were investigated. Some yield and quality parameters were significantly affected by liquid vermicompost application times and doses. The highest average mushroom weight was obtained at 3.5 ml/L dose (36.62 g) and the best yield was found out at same dose (16.82 kg/m2). The average mushroom weight and yield were not significantly affected by application times, but mushroom cap weight was significantly affected by application times. The most mushroom cap weight was determined at 6 day after the cover soil (21.86 g). The highest value of luminosity (L) was obtained 4 day after the cover soil, while the highest cap color value (L) according to the application dose was obtained from 3 ml/L dose application.