Akıllı bisiklet sistemi ile toplu taşıma sistemlerinin bütünleştirilmesi, Ankara kenti örneği
Integration of intelligent bicycle system and public transportation systems, case study Ankara
  1. Tez No: 682652
  2. Yazar: ENES SADİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ ULVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
21. yy'de şehirleşme, küreselleşme ve iklim değişiklikleri gibi sorunları ortaya çıkınca bu sorunlara çözüm olarak“akıllı şehirler”kavramı çıkmaya başlamıştır. Çıkan sorunlardan biri ulaşım sorunlarıdır. Sağlıklı, ekonomik ve çevre dostu olan bisiklet ulaşımı da kent içi ulaşımda oluşan problemlere etkili bir çözüm yöntemidir. Ayrıca kısa mesafeler için motorlu taşıtların yerini alma potansiyeline sahip olan bisiklet mevcut akıllı toplu taşıma sistemleriyle entegre edilmesi durumunda mevcut akıllı ulaşım konseptine katkı sunarak uygun düşmektedir. Bu çalışmada Dünya'da ve Türkiye'de akıllı ulaşım sistemlerinin ve kent içi ulaşımda bisiklet kullanımının son durumuyla ilgili genel incelemeler yapılmıştır ve çalışma alanı bulunduğu Ankara şehrinde kent içi ulaşım ve kent içi ulaşımda bisiklet kullanımına ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Ankara kentinde kent içi ulaşımda bisiklet kullanımının bir ulaşım araç olarak alışkanlığı hale gelmesi ve bisikletin mevcut akıllı toplu taşıma sistemleri ile entegrasyonunun sağlanmasına yönelik bazı çalışmalar yapılmıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan son faaliyette 6 adet bisiklet güzergâhı önerilmiştir. Önerilmiş olan bisiklet güzergâhından biri olan Optimum AVM ile Göksu park arasında“Eryaman 1-2”bisiklet güzergâhın etrafında yaşayan kişiler ile bisiklet kullanım durumları ve bisiklet kullanımını engelleyen fiziksel ve sosyal faktörler ile önerilen bisiklet güzergâhı ve güzergâhın kent içi ulaşımda aktif kullanılması için yapılması gereken fiziksel ve yönetsel düzenlemeler ile ilgili soruların yer aldığı anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışması sonucunda Akıllı Bisiklet Sistemi (ABS) kullanımı için uygun fiziksel ve yönetsel düzenlemelerin olması durumunda hem kent içi ulaşım da hem de sağlık/spor amaçlı bisiklet kullanımının artacağı sonucuna ulaşılmıştır. Eryaman 1-2 bisiklet güzergâhının var olan kent içi akıllı toplu taşıma sistemi ile bütünleştirilmesi için hedef ve stratejiler belirtilmiş olup öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When problems such as urbanization, globalization and climate changes emerged in the 21st century, the concept of“smart cities”started to emerge as a solution to these problems. One of this problem is transportation problem. Bicycle transportation, which is healthy, economical and environmentally friendly, is an effective solution to the problems that occur in urban transportation. So, the bicycle, which has the potential to replace motor vehicles for short distances, is suitable by contributing to the existing smart transportation concept if it is integrated with existing smart public transport system. In this research, general investigations were made on the latest situation of smart transportation system and bicycle as a transport use in urban transportation in the world and Turkey, then evaluations were made regarding the use of bicycles in urban transportation in Ankara, where the case study area is located. In Ankara, some studies have been carried out to make the use of bicycles as a transport in urban transportation and integrate the bicycle with the existing smart public transportation system. In the last activity carried out by the Ankara Metropolitan Municipality, 6 bicycle routes were proposed. On this issue, one of proposed area selected then a survey was conducted in that area. As a result of the survey study, it was concluded that if there are appropriate physical and administrative arrangements for the use of the Smart Bicycle System (SBS), the use of bicycles for both urban transportation and health / sports purposes will increase. Targets and strategies for integrating the“Eryaman 1-2”bicycle route with the existing urban smart public transport system have been specified and recommendations have been made.