Çift fazlı çeliklerin tekrarlı statik deformasyon yaşlandırılması
Repetitive static strain aging of dual phase steels
  1. Tez No: 682651
  2. Yazar: ÖZLEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çift fazlı çelikler, yüksek şekillendirilebilme kabiliyetine sahip olmaları ve sürekli akma özelliği göstermeleri nedeniyle otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan çeliklerdir. Bu çalışmada DP600 çift fazlı çeliği kullanılarak, numunelerin tekrarlı statik deformasyon yaşlanması işlemi uygulandıktan sonraki mekanik özellikleri incelenmiştir. DP600 çeliği ile 140°C ve 190°C sıcaklıklarda tekrarlı statik deformasyon yaşlanması üzerine yapılan çalışmada; çift fazlı çelik numunelere %2 öngerinim ardından 30 dk tavlama işlemi bir, iki ve üç kere tekrarlı olarak uygulanmıştır. Uygulanan işlemler sonrasında numunelerin; akma dayanımı değerleri, çekme dayanımı değerleri, sertlik değerleri ve kırık yüzey incelemeleri değerlendirilmiştir. Tekrarlı statik deformasyon yaşlanması işlemi sonucunda; %2 öngerinim ardından 30 dk tavlama işleminin tekrarlanma sayısı arttıkça numunelerin gerilim değerlerinde artış ve % uzama değerlerinde azalma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Dual phase steels are widely used in the automotive industry due to their high formability and continuous flow behavior. In this study, the mechanical properties of the specimens after repeated static deformation aging were investigated using DP600 dual phase steel. In the study on repeated static deformation aging with DP600 steel at temperatures of 140°C and 190°C; the dual phase steel samples were pre-stressed at 2% and then annealed for 30 minutes once, twice and three times. After the applied processes, the samples; yield strength values, tensile strength values, hardness values and broken surface investigations were evaluated. As a result of the repetitive static deformation aging process; as the number of repetitions of that 2% pre-stress and then annealing for 30 min process increased, the stress values of the samples increased and the % elongation values decreased.