Avrupa Birliği ufuk2020 bilgi ve iletişim teknolojileri projelerinin sosyal ağ analizi yöntemi ile incelenmesi
Examination of European Union horizon2020 information and communication technologies projects with social network analysis method
  1. Tez No: 682658
  2. Yazar: DENİZ ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde, kurumlar rekabet ortamı yüksek olan global pazardaki yerlerini güçlü iş birliği ağı ile koruyabilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Avrupa Birliğinin inovatif Ar-Ge ve yenilik faaliyetlarının desteklendiği Ufuk2020 hibe destek programında kabul alan projelerin ortaklıklarını katılımcı ülkeleri, çalışma yaptıkları proje konuları, aldıkları fon miktarları gibi kriterlere göre sosyal ağ analizi yöntemi kullanarak incelemektir. Sosyal ağ analizi pek çok farklı alanda kullanılabildiği gibi iş birlikleri ve partnerliklerin analizinde de kullanılabilen bir yöntemdir. Sosyal ağ analizinin, çap, yoğunluk, merkezlilik metrikleri, kümeleme katsayısı, klik analizi gibi birçok farklı metodu kullanılarak iş birlikleri analiz edilecektir. Geçmiş yıllarda sosyal ağ analizi yöntemi ile iş birliklerinin yanı sıra pek çok farklı alanda çeşitli çalışmalar yapılmış olduğu görülmüştür. Özellikle literatürde var olan uluslararası çok ortaklı iş birlikleri için yapılan çalışmalar incelendiğinde yapılan analizlerin sonuçlarında Türkiye verilerinin detaylı bir şekilde incelenmediği gözlemlenmiştir. Pek çok farklı stratejik alanda lider kuruluşlar ile inovatif Ar-Ge çalışmaları yaparak teknolojinin gidişatına liderlik etme fırsatı yakalanırken hem tanınırlığın arttırılması hem de hibe teşviği elde edilmesi fırsatları sunan Ufuk 2020 programına Türkiye'deki katılımcılardan her geçen gün ilgi ve katılım oranı artmaktadır. Bu alanda şimdiye kadar kurulan iş birlikleri ağının incelenerek Türkiye'nin mevcut durumuna göre de çeşitli çıkarımlar ve öneriler sunulması değerli çıktılar elde edilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, institutions can maintain their place in the highly competitive global market with a strong cooperation network. The main purpose of this study is to examine the partnerships of the projects accepted in the Horizon 2020 grant support program, which supports innovative R&D projects of the European Union, by using the social network analysis method according to criteria such as participant countries, the project subjects they work on, and the number of funds they receive. Social network analysis is a method that can be used in many different areas, as well as in the analysis of collaborations and partnerships. Collaborations and the overall structure of the network will be analyzed using many different metrics of social network analysis. In the past years, it has been observed that studies have been carried out in many different fields as well as collaborations with the social network analysis method. Especially when the studies conducted for international multi-partner collaborations in the literature, it has been observed that Turkey's data has not been examined in detail in the results of the analyzes. While catching the opportunity to lead the trend of technology by conducting innovative R&D studies with leading organizations in many different strategic fields, the interest and participation rate of Turkey is increasing day by day in the Horizon 2020 program which offers opportunities to obtain grant incentives. Examining the network of collaborations established so far in this field and presenting various inferences and suggestions according to the current situation of Turkey will provide valuable outputs.