Akıllı kent kavramı ve yeni yaklaşımlar: Üç kent ve üç özgün model üzerine bir karşılaştırma
The concept of smart city and new approaches: A comparison of three cities and three original models
  1. Tez No: 795269
  2. Yazar: NEŞE ÖZÇANDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ATEŞ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında, son yıllarda şehirlerde artan nüfus yoğunluğu ve başa çıkılmaz hale gelen sorunlar sebebiyle gündeme gelen 'Akıllı Şehir' kavramı üzerinde durulmuştur. Kavramın ortaya çıkışına, dünya genelindeki yaklaşımlara ve uygulamalarına değinilmiştir. Akıllı şehir kavramıyla beraber akıllılık ve sürdürülebilirlik kavramları irdelenmiş, akıllı şehir ve mimarlık ilişkisine de değinilmiştir. Akıllı şehir uygulamasına örnek olarak, Avrupa Birliği'nin Ufuk 2020 Araştırma ve İnovasyon programı kapsamında gerçekleştirilen MAtchUP Akıllı Şehir Projesi ele alınmıştır. Bu proje kapsamında Avrupa Birliği çerçevesinde belirlenen hedeflerin uygulayıcı şehirleri Valensiya, Dresden ve Antalya'nın akıllı kent anlayışı ve yeni yaklaşımları, bu üç özgün model üzerinde araştırılmıştır. MAtchUP Akıllı Şehir Projesi'nin ana odakları olan enerji, ulaşım, bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) ve vatandaş katılımı kategorilerinde gerçekleştirilen uygulamalarının sonuçları her bir şehirde ayrı ayrı incelenmiştir. Akıllı şehir kriterlerinin belirlenmesi ve farklı şehirlerde, farklı şekillerde ele alınan bu kavramın sonuçları karşılaştırılmıştır. Üç özgün şehrin kapasitelerine göre uygulamaların gelecek dönemlere olan etkilerinden bahsedilmiştir. Bu tez çalışmasının, gelişmekte olan diğer şehirlerin yol haritası oluşturmasına katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the focus is on the concept of 'Smart City', which has come to the fore in recent years due to the increasing population density in cities and the problems that have become insurmountable. The emergence of the concept worldwide approaches and applications are studied. The concepts of smartness and sustainability were examined along with the concept of smart city. The relationship between a smart city and architecture was also studied. As an example of the smart city application, the MAtchUP Smart City Project which was carried out within the scope of the Horizon 2020 Research and Innovation program of the European Union was mentioned. Within the scope of this project, the smart city understanding and new approaches of Valencia, Dresden and Antalya, the implementing cities of the targets determined within the framework of the European Union, were investigated on these three original models. The results of the applications carried out in the energy, mobility, information and communication technologies (ICT) and citizen engagement categories, which are the main focuses of the MAtchUP Smart City Project, were examined separately in each city. The determination of the smart city criteria and the results of this concept, which are handled in different ways in different cities, are compared. According to the capacities of the three original cities, the effects of the implementations on future periods are mentioned. It is aimed that this thesis study will contribute to the roadmap of other developing cities.