Rekreasyon liderlik türlerinin Gaziantep halkının rekreasyon aktivitelerine katılımları üzerine etkisi
The people of Gaziantep of recreational leadership types on their participation in recreational activities effect
- Tez No: 682662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜVEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada çok çeşitlilik gösteren rekreasyon etkinliklerinde, etkinliğin çeşidi ve uygulama şartlarına göre liderlik davranış çeşitlerinin etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılmak üzere Başoğlu (2011) tarafından rekreasyon liderlerine yönelik geliştirilmiş olan 25 maddeden meydana gelen ölçek ile araştırmacı ve danışmanı tarafından meydana getirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye'de 2017-2018 yılı içerisinde tüm belediyelere kayıtlı18 yaş ve üstü bireyler oluşturmaktadır. Örneklem ise, Gaziantep Belediyesi sınırlarındaki kayıtlı rekreasyon faaliyetlerine katılan18 yaş ve üstü bireylerin oluşturduğu 219 (116 erkek ve 103 kadın) katılımcıdan meydana gelmektedir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 22 Paket programı kullanılarak yapılmıştır. Katılımcılara ait tanımlayıcı bilgiler yüzde ve frekans olarak verilmiştir. Verilerin, çarpıklık ve basıklık düzeylerine bakılarak normal dağılım gösterdiği tespit edildiğinden ölçek ve alt boyutlar için parametrik testlerden Independent Samples T-Testi ile Tek Yönlü Varyans analizi (Anova) ve Post Hoc testlerden ise LSD kullanılmıştır. İlişkisel yaklaşımda korelasyon analizi ve açıklayıcı düzeyde çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Analizler sonucunda, katılımcıların boy, eğitim, medeni durum ve gelir düzeyi değişkenlerine göre liderden memnuniyet düzeyi, yönetsel liderlik ve dönüşümsel liderlik düzeylerinde gruplar arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet, rekreasyon etkinliklerine kiminle katılıyor oldukları ve vücut ağırlığı değişkenlerine göre ise anlamlı farklılık göstermediği tespit saptanmıştır. Katılımcıların liderden memnuniyet düzeyi ile yönetsel liderlik ve dönüşümsel liderlik arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkendeki varyansın %83,5'ini açıkladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of leadership behavior types in various recreational activities, according to the type of activity and application conditions. In order to be used as a data collection tool in the study, the scale consisting of 25 items developed by Başoğlu (2011) for recreation leaders and the Personal Information Form created by the researcher and his advisor were used. The population of the study consists of individuals aged 18 and over, registered in all districts in Turkey in 2017-2018. The sample, on the other hand, consists of 219 (116 men and 103 women) participants, consisting of individuals aged 18 and over who participate in registered recreation activities within the borders of Municipality in Gaziantep Statistical analysis of the data was made using SPSS 22 Package program. Descriptive information about the participants is given as percentage and frequency. Since it was determined that the data showed a normal distribution by looking at the skewness and kurtosis levels, Independent Samples T-Test and One-Way Analysis of Variance (Anova) from parametric tests and LSD from Post Hoc tests were used for scale and sub-dimensions. In the relational approach, correlation analysis and explanatory multiple regression analysis were applied. As a result of the analysis, it was determined that there was a significant difference between the groups in the level of satisfaction with the leader, managerial leadership and transformational leadership according to the variables of height, education, marital status and income level of the participants. It was determined that there was no significant difference according to gender, with whom they participate in recreational activities and body weight variables.A positive and significant relationship was found between the participants' level of satisfaction with the leader and managerial leadership and transformational leadership. It was determined that the independent variables explained 83.5% of the variance in the dependent variable.