Mobilya üretiminde aksesuarların önemi ve aksesuar seçiminde ölçütlerin belirlenmesi
The importance of hardware in furniture production and determination of the criteria in the selection of furniture hardware
  1. Tez No: 682688
  2. Yazar: UĞUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER DİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sürekli gelişim ve değişim içerisinde dinamik bir yapıdaki mobilya sektöründe gün geçtikçe daha çok önem kazanan mobilya aksesuarları mobilyalara özgünlük, fonksiyonellik, estetik ve bir katma değer katmaktadır. Kullanıcı anketi ile literatür taraması ve gözlemle desteklenen bir araştırma modelinin uygulandığı bu çalışmada, mobilya aksesuarlarının seçiminde dikkat edilecek ölçütlerin belirlenmesi ve bu ölçütlere uygun kullanım, üretim, tasarım ve ar-ge faaliyetlerinde daha verimli bir şekilde kullanılmalarına olanak sağlanması amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan firmaların %63.2 sinin üretici firma konumunda, %27 sinin hem üretici hem de tedarikçi konumunda olduğu, %16 sının da tedarikçi firma konumunda olduğu ve sektörün Kobi ölçeğinde işletmelerden oluştuğu görülmüştür. Araştırma kapsamında, mobilya aksesuarı seçiminde etkili olan genel faktörler; Marka Bilinirliliği, Ekonomiklik, Mobilya Tipi, Kalite Belgeleri, Mobilya Trendi, Tedarik olanağı, Garanti Süresi, Taşıma Kapasitesi, Teslimat Süresi, Renk ve Kullanılan Entegrasyon Programı olarak belirlenmiştir. Bu faktörlerin, işletmenin faaliyet alanına göre ve ürün grupları bazında öncelik sıralarının ve önem düzeylerinin değişiklik gösterdiği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak; dünya mobilya sektöründeki gelişmelerden de görüleceği üzere rekabet avantajı sağlamada en önemli faktörlerden biri mobilya aksesuarlarının seçimi ve kullanımının ortaya konulduğu bu çalışma çerçevesinde aksesuar sektörüne yönelik olarak aksesuar sektöründeki firmaların verimli pazarlama stratejileriyle marka bilinirliliğini arttırmaya yönelik çalışmalarda bulunmaları, ürün yönetimlerinde minimum fiyat maksimum kullanım ömrü felsefesine yönelik ürün tasarımlarını gerçekleştirmeleri, bunun için Ar-Ge ve Ür-Ge departmanlarına gerekli yatırımları yapmaları gibi öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Furniture accessories, which gain more importance day by day in the furniture sector, which has a dynamic structure in continuous development and change, add originality, functionality, aesthetics and an added value to the furniture. The big potential of the Furniture Industry is directly proportional to the potential of its components. Furniture accessories, which are becoming more important in furniture production, add originality, functionality, aesthetics and an added value to the furniture. In this study, in which a research model supported by a user questionnaire, literature review and observation is applied, it is aimed to determine the criteria to be considered in the selection of furniture accessories and to enable them to be used more efficiently in use, production, design and R&D activities in accordance with these criteria. It has been observed that 63.2% of the companies participating in the research are in the position of manufacturer, 27% are both manufacturers and suppliers, 16% are in the position of supplier companies and the sector consists of SME scale enterprises. Within the scope of the research, the general factors affecting the selection of furniture accessories; Brand Awareness, Affordability, Furniture Type, Quality Certificates, Furniture Trend, Supply Possibility, Warranty Period, Carrying Capacity, Delivery Time, Color and Integration Program Used. It has been revealed that the priority order and importance levels of these factors vary according to the field of activity of the enterprise and on the basis of product groups. As a result; As can be seen from the developments in the world furniture industry, one of the most important factors in providing a competitive advantage is the selection and use of furniture accessories, within the framework of this study, the companies in the accessory industry to work towards increasing brand awareness with efficient marketing strategies, the minimum price maximum lifetime philosophy in product management. Suggestions have been developed such as realizing product designs and making necessary investments in R&D and P&D departments for this purpose.