R&D project selection by data envelopment analysis based on dematel-copras evaluation
Dematel-Copras değerlendirmesine bağlı veri zarflama analizi ile ARGE proje seçimi
  1. Tez No: 682702
  2. Yazar: ECEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU DAĞSUYU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Firmalar gelişebilmek için pek çok ARGE proje önerisi oluşturmaktadır. Çeşitli kısıtlardan ve projelerin yapılabilirlikleri dikkate alındığında bu önerilerin birkaçı hayata geçirilebilmektedir. Bu durumda firmalar için ARGE proje seçimi bir problem haline gelmektedir. Bu tezde literatürdeki çeşitli çok kriterli karar verme yöntemleri incelenmiş ve analiz edilmiştir. Ardından 50 yıllık tecrübeye sahip lider otobüs ve midibüs üreticilerinden biri için uygun yöntemler seçilerek uygulanmıştır. Tezin ilk aşamasında Ar-Ge proje seçim kriterlerinin belirlenmesinde Ar-Ge, üretim, pazarlama ve finans departmanlarından en az yedi yıl deneyime sahip kıdemli personelin görüşleri, sahadaki önceki çalışmalarla birlikte dikkate alınmıştır. Bu yaklaşımla dört ana ve 24 alt kriter belirlenmiş olup, 24 kriterden 14'ü uzmanlarla birlikte teze özgü kriterler olarak belirlenmiştir. İkinci aşamada DEMATEL yöntemi kullanılarak bu kriterler önceliklendirilmiştir. DEMATEL analizine göre finans ana kriterine bağlı, sermaye yatırım gerekliliği, geliştirilen ürünün maliyeti ve yatırımın getirisi oranı alt kriterleri en yüksek ağırlığa sahip üç alt kriter ile öne çıkmıştır. Alternatif Ar-Ge projeleri, belirlenen kriterlere göre DEMATEL-COPRAS yöntemi ile değerlendirilmiştir. Son aşamada ise projenin değerlendirilmesi için girdi odaklı CCR VZA modeli kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, beş proje arasından performans değeri en yüksek olan Proje 4 (Yurt içi müşteri pazarı için aks üretimi) seçilmiştir. Elde edilen proje seçim sonuçları, uzmanların kriter puanlandırmalarıyla uyumluydu. Bu durum, uygulanan metodolojinin benzer dinamiklere sahip sektörlerde de uygulanabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Firms create many R&D project proposals to develop. Considering the various constraints and feasibility of the projects, only a few of these suggestions can be implemented. In this case, R&D project selection becomes a problem for companies. In this thesis, various MCDM methods in the literature were studied and analyzed. Then the appropriate methods were chosen and implemented for one of the leading bus and midibus manufacturers with 50 years of experience. In the first stage of the thesis, opinions of senior personnel with at least seven years of experience from R&D, production, marketing, and finance departments were considered together with the previous studies in the field for determining R&D project selection criteria. Four primary and 24 sub-criteria were determined with this approach, and 14 of the 24 criteria were thesis-specific criteria specified together with experts. These criteria were prioritized using the DEMATEL method in the second stage. According to DEMATEL analysis, capital investment requirement, the relative cost of the developed product, and the rate of return on investment sub-criteria of the finance main criterion prominent with their highest weight values. The defined criteria were used to evaluate alternative R&D projects in the DEMATEL-COPRAS method. The input-oriented CCR DEA model was used to assign the weight of each candidate project. As a result of the analysis, Project 4 (Axle production for domestic customer market) was selected among five projects with the highest performance value. The obtained project selection results were compatible with the experts' criteria scores. This situation reveals that the used methodology can also be applied in sectors having similar dynamics.