Farklı deprem verileri kullanılarak model bir şevin sismik stabilite analizi
Seismic stability analysis of a model slope using vari̇ous earthquake data
  1. Tez No: 682704
  2. Yazar: FATİH KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, geoteknik mühendisliğinin başlıca konuları arasında yer alan güvenli şevlerin tasarımı konusu incelenmiştir. Güvenli şevlerin tasarımı için dikkat edilmesi gereken statik yükler kadar önemli bir diğer etken ise, sismik yüklerdir. Sismik yükler altında şev davranışının irdelenmesi niyetiyle tasarlanmış olan model şeve farklı özellikteki depremler etki ettirilerek sonlu eleman yazılımı ile bir dizi şev stabilite analizleri yapılmıştır. Bu kapsamda tasarlanan model şev, farklı özelliklerdeki senaryolar ile çeşitli bölgelerde meydana gelmiş, çok sayıda istasyon ölçümleri bulunan 12 adet gerçek deprem kayıt verisi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bu depremlerin tasarlanmış olan model şevin stabilitesine olan etkileri ortaya koyulmuş ve elde edilen veriler doğrultusunda şev tasarımında daha güvenli ve daha ekonomik sonuçlar alınması için dikkat edilmesi gereken hususlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design of safe slopes, which is one of the main topics of geotechnical engineering was examined. Another factor that should be considered for the design of safe slopes, as well as static loads is seismic loads. Within the scope of the study, a series of slope stability analyzes were carried out with finite element software by influencing earthquakes with different characteristics on the model slope, which was designed with the intention of examining the slope behavior under seismic loads. The model slope designed in this context was analyzed with 12 real earthquake record data, which occurred in various regions with different scenarios and had many station measurements. As a result, the effects of these earthquakes on the stability of the designed model slope were revealed and the points that should be considered in order to obtain safer and more economical results in slope design in the direction of the obtained data were mentioned.