Ortaokul öğrencilerinin bilişim etiği tutumlarının incelenmesi
Investigation of secondary school students' information ethics
- Tez No: 682734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma ortaokul öğrencilerinin bilişim etiği konusundaki tutumlarını incelemek üzere gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklem grubunu 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Ankara ilinde ortaokul öğrenimi gören 450 öğrenci oluşturmuştur. Tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada veriler Özdemir (2019) tarafından geliştirilen“Bilişim Etiği Tutumları Ölçeği”ölçme aracı ile toplanmıştır. Toplanan veriler, normal dağılım göstermemesi sebebiyle parametrik olmayan hipotez testleri ile analiz edilmiştir.Çalışma sonunda, ortaokul öğrencilerinin bilişim etiği toplam puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Fikir ve telif hakkı boyutunda erkek öğrencilerin puanı kız öğrencilerin puanından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Gizlilik boyutunda bilişim teknolojilerine günde ortalama 8 saat ve üzerinde zaman ayıran öğrencilerin puanı 2-4 saat aralığında zaman ayıran öğrencilerin puanından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Doğruluk boyutunda ise kızların puanı erkeklerin puanından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Ayrıca ortaokul öğrencilerinin bilişim teknolojileri tutumları ile fikir ve telif hakkı, gizlilik, doğruluk boyutları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on middle school students' attitudes towards informatics. In this context, the research model was planned in the scanning model because it is suitable for the subject. The sample group of the study consisted of 450 students studying secondary school in Ankara in the 2020-2021 academic year. The Informatics Ethics Attitudes Scale developed by Özdemir (2019) was used to collect the research data. The collected data were evaluated by nonparametric analysis since they did not show normal distribution.At the end of the study, no significant difference was found in the total score of middle school students in informatics ethics. In the idea and copyright dimension, the scores of male students were found to be significantly higher than the scores of female students. On the privacy dimension, the score of the students who allocate an average of 8 hours or more per day to information technologies was found to be significantly higher than the scores of the students who allocated time between 2-4 hours. In the accuracy dimension, the scores of the girls were found to be significantly higher than the scores of the boys. In addition, a significant relationship was found between the information technology attitudes of middle school students and the dimensions of idea and copyright, privacy and accuracy.