Karayemişin (Laurocerasus officinalis Roem.) genotoksik / antigenotoksik ve antioksidan etkilerinin araştırılması
Investigation of genotoxic / antigenotoxic and antioxidant effect of cherry laurel (Laurocerasus officinalis Roem.)
  1. Tez No: 682737
  2. Yazar: ESRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Karayemiş (Laurocerasus officinalis) meyvesi özellikle ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetişen ve halk tarafından şifalı olduğuna inanılan bir meyvedir. Bu çalışmada, tıbbi açıdan koruyucu ya da iyileştirici özelliği olabilecek bu meyvenin muhtemel genotoksik/antigenotoksik etkileri in vitro ortamda insan periferal kan lenfosit hücre kültürü yapılarak, kromozomal anormallik ve mikronükleus testleri ile araştırılmıştır. Ayrıca mitotik indeks değerinin belirlenmesi ile sitotoksik ve antisitotoksik etkisi de yine araştırılmıştır. Diğer yandan, antioksidan özelliğini test etmek amacı ile süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx) ve malondialdehit (MDA) analizleri yapılmıştır. Bununla beraber, yine antioksidan sistem elemanı olan tiyol/disülfid homeostazına etkisi de test edilmiştir. Karayemiş meyvesinin antioksidan enzimlerin artışının moleküler düzeyde olup olmadığı da real time PCR yöntemi ile analiz edilmiştir. İn vitro ortamdaki bütün testler için karayemiş ekstraktının (KYE) kullanılan dozları 125, 250, 500 ve 1000 μg/mL ve bunlara ek olarak mitomisin C (MMC) ekli olan pozitif kontrollü dozlardır. Her iki uygulama periyotu için (24 ve 48 saat) dozlar ve pozitif kontrol (MMC), çözücü kontrol (metanol) ve negatif kontrol (su) grupları kullanılmıştır. Kromozomal anormallik testi ve mikronükleus testinde, her iki periyotta da KYE'nin hiçbir dozunda çözücü kontrole göre anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Cherry laurel, grown in Black Sea Region in Turkey, is a fruit believed to be healing effect for some diseases. In this study, genotoxic and antigenotoxic effect of cherry laurel was investigated, which could be protective and curative medically. Chromosomal anormality and micronuclei tests were applied with human peripheral blood lymphocyte cell culture in vitro. Also, mitotic index was calculated for understanding cytotoxic and anticytotoxic effect. Moreover, the value of superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx) and malondialdehyde (MDA) were analyzed to detect antioxidant activity of extract by using the supernatant of lymphocyte culture. Futhermore, the effect of cherry laurel on thiol/disulfide homeostasis, an antioxidant system element, was added to this study. Cherry laurel has the ability of antioxidant enzyme activity. This increasing may be caused by enzyme activation or mRNA expresion rises. In this study, it was tested by real time PCR method whether cherry laurel increases the enzyme activity at the molecular level. The doses of cherry laurel were determined as 125, 250, 500 ve 1000 μg/mL for in vitro study. For investigation of antigenotoxic and antioxidant effect, MMC (Mitomycin C) was added to all doses. In both application (24 and 48 h), all doses, positive control (MMC) and negative control (sterile water) were used. In chromosomal anormality and micronuclei tests, there was no significant differences between all doses and solvent control group (p>0,05).