Kardiyo pulmoner baypas cerrahisinde pulsatil ve nonpulsatil perfüzyon akımının laktat düzeyi üzerine etkilerinin araştırılması
Effect of pulsatilite versus nonpulsatile perfusion on lactate levels during cardiopulmonary bypass
- Tez No: 682747
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM ERİNÇ SİLİSTRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kardiyopulmoner baypas'ın birçok sistemi olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bu olumsuz etkileri en aza indirmek için perfüzyon şeklinin nasıl olması gerektiği, pulsatil ve nonpulsatil akımın birbirine karşı olan üstünlüğü ile ilgili araştırma ve tartışmalar halen devam etmektedir. Pulsatil akımın kalp atımının sağladığı akıma daha yakın olmasından kaynaklı serum laktat düzeyini olumlu etkilediği düşünülmektedir. Çalışmamızda pulsatil ve nonpulsatil akımın serum laktat seviyesi üzerine olan etkisini karşılaştırarak hangi akımın daha iyi sonuçlara yol açabileceğini göstermeyi amaçladık. Çalışmamızda 01 Ocak 2013 ve 31 Aralık 2016 tarihleri arasında Dokuz Eylül Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi kliniğinde kardiyopulmoner baypass uygulanan yetişkin hasta verileri retrospektif olarak taranacaktır. GRUP1:Kardiyopulmoner baypas da pulsatil akım uygulanan 30 hasta GRUP2: Kardiyopulmoner baypas da nonpulsatil akım uygulanan 30 hasta Bu çalışmaya kardiyopulmoner baypas (KPB) süresi 3 saati aşan, diabetik, böbrek yetmezliği olan, enfeksiyonu olan, aort kros klemp (AKK) konmamış ve acil alınan vakalar dahil edilmemiştir. Hastaların preoperatif, KPB sırasında 30.-60.-90. dakikalarda, KPB çıkışı, yoğun bakıma geliş, postoperatif 4.-8.-12.-24. saatlerde, hematokrit(Hct), laktat(lct), parsiyel hirojen(pH) ve parsiyel oksijen (PO2) düzeyleri taranmış ve analiz edilmiştir. Çalışmamızın sonucunda KPB da uygulanan pulsatil ve non-pulsatil akım şekillerinin serum laktat, Htc, PO2, pH, yoğun bakımda kalış süresi ve ekstübasyon süresi üzerine bir üstünlüğü olmadığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler : Kardiyopulmoner baypas , Ekstrakorpareal dolaşım , Açık kalp cerrahisi , Hiperlaktatemi, Pulsatil akım, Non-pulsatil akım
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass is known to negatively effect many systems. Researches and discussions are still ongoing on how the perfusion pattern should be to minimize these negative effects, and the superiority of pulsatile and nonpulsatile flows over each other. It is thought that because the pulsatile flow is closer to the flow provided by the heartbeat, it positively affects the serum lactate level. In our study, we aimed to show which flow pattern can lead to better results by comparing the effect of pulsatile and nonpulsatile flow on serum lactate level. In our study, the data of adult patients who underwent cardiopulmonary bypass between January 01, 2013 and December 31, 2016 in the Cardiovascular Surgery clinic of Dokuz Eylul Hospital will be retrospectively reviewed. GROUP1: 30 patients with pulsatile flow in cardiopulmonary bypass GROUP2: 30 patients with nonpulsatile flow in cardiopulmonary bypass In this study, cases with a cardiopulmonary bypass (CPB) duration exceeding 3 hours, with diabetes, kidney failure, infection, without aortic cross clamp (AKK) and emergency cases were not included. Preoperative, during CPB, 30.-60.-90. minutes, after CPB , admission to intensive care, postoperative 4.-8.-12.-24. hour hematocrit (Hct), lactate (lct), partial hyrogen (pH), and partial oxygen (PO2) levels of patients were scanned and analyzed. As a result of our study, it was concluded that pulsatile and non-pulsatile flow patterns applied in CPB do not have any superiority over serum lactate, Htc, PO2, pH, length of stay in intensive care and extubation time. Key Words : Cardiopulmonary bypass , extracorporeal circulation, open heart surgery , hyperlactathemia , pulsatile flow, nonpulsatile flow