Aort cerrahisinde derin ve ılımlı hipotermik antegrad serebral perfüzyonun nörolojik etkileri
Neurological effects of deep and moderate hypothermic antegrade cerebral perfusion in Aortic surgery
- Tez No: 406723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİR CANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Açık kalp cerrahisinde kullanılan ekstrakorporeal yada kardiyopulmoner baypas (KPB) vücut için fizyolojik olmayan değişik özellikler taşımakta ve istenmeyen hasarlara neden olmaktadır. Kanın yabancı yüzeylerle teması, pulsatil olmayan kan akımı, heparin kullanımı ve hipotermi gibi fizyolojik olmayan koşullar istenmeyen komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu komplikasyonlardan biri olan nörolojik komplikasyonlar erken ve geç dönemde ortaya çıkmaktadır. Entelektüel fonksiyonlarda bozukluk, geçici hafıza kaybı, konfüzyon, ajitasyon, oryantasyon bozukluğu ve nöbet postoperatif erken dönemde ortaya çıkan nörolojik komplikasyanlardan bazılarıdır. Aort ameliyatları sırasında beyin koruması ile ilgili fizyolojinin ve serebral hasarda rol oynayan faktörlerin anlaşılması, son yıllarda koruyucu tekniklerin geliştirilmesine neden olmuştur Çalışmamızda, aort cerrahisinde uygulanan hipotemi ve ASP tekniğinin postoperatif erken dönemde ortaya çıkan nörolojik komplikasyonlarla ilişkisini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla kurumumuzda torakal aort cerrahisi yapılan ve sistemik hipotermi ile alt vücut dolaşım arresti esnasında tek taraflı (unilateral) selektif serebral perfüzyon uygulanan 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Rastgele seçilen hastalar, grup 1 (n:15) ılımlı hipotermi (vücut ısısının 26-30oC düşürülmesi) ve grup 2 (n:15) derin hipotermi (vücut ısısının 18-24oC düşürülmesi) olmak üzere iki grupta incelendi. Serebral monitörizasyon için Near infrared spectroscopy (NIRS) ve jugular venöz kan gazı verileri kaydedildi. Postoperatif dönemde hastalar nörolojik hasar (ajitasyon, konfüzyon, oryantasyon bozukluğu, hafıza kaybı ve hemipleji) yönünden takip edildi. Grupların demografik özellikleri, intraoperatif pompa süreleri incelendiğinde, gruplar arasında istatiksel farklılık gözlenmedi (p>0,05). Sonuç olarak kardiyak cerrahide; özellikle aort ameliyatları komplikasyonları yüksek olan bir cerrahidir. Bu nedenle hipotermi konusu aort ameliyatlarında beyin korumada daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca ASP tekniği uygulanarak bu ameliyatlar daha güvenilir bir şekilde yapılmaktadır. Yapılan çalışmalarda da aort cerrahisinde uygulanan ASP tekniğinin derin hipotermiye gerek kalmadan güvenli bir şekilde yapılabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda, derin ve ılımlı hipotermide uygulanan ASP tekniğinin nörolojik komplikasyonlarla ilişkisi incelendiğinde; guplar arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu nedenle derin hipotermiye gerek kalmadan ılımlı hipotermide ASP tekniğinin yapılabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass or in other words, extracorporeal circulation used during open heart surgery can cause unfavourable consequences due to its non-physiologic properties. Blood-surface interactions, non-pulsatile flow characteristics, hypothermia and using heparin are major causesof its complications. Another devastating complication group, neurologic complications (such as confusion, agitation, disorientation, seizures, amnesia, and intellectual disfunction) can ocur in the early or late post-operative periodThe aim of our study is to compare two different hypothermia levelsin terms of early neurologic complications. During ACP realizedvia right axillary cannulation in aortic surgery. Near Infrared Spectroscopy (NIRS) and jugular venous blood gas data, as well as postoperative clinical neurologic findings (confusion, agitation, amnesia, disorientation, were analyzed and hemiplegia) were analyzed. Thirty patients who underwent thoracal aortic surgery under systemic hipothermia with unilateral selective cerebral perfusion during lower body total circulatory arrest were included in thestudy. Patients were randomized to group 1 (n=15) moderate hipothermia (core temperature cooled to 26-30oC) and group 2 (n=15) deep hipothermia (core temperature cooled to 18-24oC). No statistically significant difference were found in the demographic and cardiopulmonary bypass data between groups. Result: aortic operations are complex and stil high-risk operations, although ACP techniques and hypothermia are wdiely used for neuroprotection. Previous studies have shown that during ACP there is no need for deep hypothermia, a finding which is totaly in paralel with our results showing no statistically significant difference between deep and moderate hypothermia combined with ACP during aortic surgery in terms of neurologic complications. We can conclude that moderate hypothermia can be easily used, in order to eliminate deep hypothermia complications