Türkiye'deki perfüzyonistlerin açık kalp cerrahisinde kullandıkları prime solüsyon ve kan koruma stratejilerinin araştırılması
Investigation of prime fluid and blood protection strategies used by perfusionists in open heart surgery in Turkiye
- Tez No: 656054
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACIPAYAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kan transfüzyonu doku transplantasyonu gibi, beraberinde birçok riski barındıran hayat kurtarıcı bir tedavidir. Kan ve kan ürünlerine her daim ulaşamama ve gönüllü kan bağışçı sayısındaki yetersizlikler ülkemizin sağlık konusundaki önemli problemler arasında olmuştur. Özellikle kardiyak cerrahide perioperatif kanamalardan dolayı kan ve kan ürünleri kullanımı fazladır. Bu araştırmamızın amacı Türkiye'de görev yapan perfüzyonistler arasında kardiyo pulmuner baypas sırasında kan ve kan ürünlerini kullanımını azaltacak uygulamalarındaki farklılıkları, bu konudaki eksiklikleri saptamak ve yeterli eğitimin verilmesi açısından farkındalık oluşturmaktır. Daha önemlisi, Türkiye'de bu konuda yapılmış bir çalışma olmaması bu çalışmanın gerekliliğini ve önemini ortaya koymaktadır. 120 katılımcının gerçekleştirdiği çalışmada perfüzyonist'lerin sosyo-demografik özelliklerini, prime ve kan koruma yöntemlerini öğrenilmesini içeren bir anket formu uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin analizinde SPSS 24.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma istatistiklerinin yanında, ayrıca ki kare testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Türkiye perfüzyonistler arasında prime, kan ve kan ürünlerini kullanımını azaltmaya yönelik uygulamaları ile ilgili farklı yaklaşımların olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca bu yöntemlerin geliştirilmesi konusunda oldukça isteklidirler. Fakat eğitim kurumlarında ve klinik uygulamalarda kan ve kan ürünlerinin korunması ile ilgili perfüzyonistlere akademik bilgi aktarılmadığı; perfüzyonistlerin tecrübe kazanarak kan ve kan koruma yöntemlerini geliştirdiğini belirten verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Blood transfusion is a life-saving treatment with many risks, such as tissue transplantation. The inability to reach blood and blood products all the time and the insufficient number of volunteer blood donors are among the important problems of our country in terms of health. Especially in cardiac surgery, its use is high due to perioperative bleeding that requires blood transfusion. The aim of this research during cardio pulmunary bypass between perfusionists working in Turkey blood and blood products, differences in implementation will reduce the use is to create awareness in terms of giving to detect shortcomings in this regard and with adequate training. More importantly, the lack of a study on this issue in Turkey reveals the importance and necessity of this study. In the study carried out by 120 participants, a questionnaire including learning the socio-demographic characteristics, prime and blood conservation methods of perfusionists was applied. SPSS 24.0 statistics package program was used to analyze the data obtained from the questionnaires. In the evaluation of the data, besides frequency, percentage, average and standard deviation statistics, chi square test was also used. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the results obtained from the study they are quite keen Turkey perfusionist between primary and blood and that there are different approaches to the practice of reducing the use of blood products and the development of methods. However, data indicating that there is no academic information about perfusionists regarding the protection of blood and blood products in educational institutions and clinical practices, and that perfusionists have gained experience and developed blood and blood protection methods.