hEGFR inhibitör adayı 3-aril-5-alkil-1h-1,2,4-triazol halkası içeren yeni heterosiklik bileşiklerin sentezi
Synthesis of new heterocyclic compounds containing hEGFR inhibitor candidate 3-aryl-5-alkyl-1h-1,2,4-triazole ring
  1. Tez No: 682749
  2. Yazar: HİLAL FAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY BEKİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
TÜBİTAK (1001) 118Z187 kodlu Proje'nin sentez kısmını kapsayan bu çalışmada, iminoester hidroklorürlerden (130a, b) yola çıkılarak amid hidrazon türevleri (131-133) sentezlendi. Bu bileşiklerin (131-133) kuru kuruya yaklaşık 1800C belirli bir süre ısıtılarak halka kapanma reaksiyonu sonucu 3-aril-5-alkil-1H-1,2,4-triazol türevi bileşikler (134-136) elde edildi. Bir sonraki adımda, 1H-1,2,4-triazollerin (134-136) sodyumetoksitli ortamda etilbromoasetat ile reaksiyonundan 3-aril-5-alkil-1H-1,2,4-triazol-4-il-asetat türevleri (137-139) elde edildi ve bu bileşikler asetohidrazit türevlerine (140-142) dönüştürüldü. Bundan sonraki adımda, asetohidrazitlerin (140-142) uygun izotiyosiyanatlar ile reaksiyonundan tiyosemikarbazit türevleri (143-152) elde edildi. Çalışmanın son basamağında, tiyosemikarbazitlerin (143-152) NaOH (aq)'li ortamda halka kapanma reaksiyonu ile 3-aril-5-alkil-1,2,4-triazol halkası içeren 1,2,4-triazol-3-tiyon türevi (153-162) bileşikler sentezlendi. Elde edilen yeni bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H NMR ve 13C NMR spektroskopik yöntemler ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which covers the synthesis part of the TÜBİTAK (1001) 118Z187 Project, amide hydrazone derivatives (131-133) were synthesized starting from iminoester hydrochlorides (130a, b). 3-Aryl-5-alkyl-1H-1,2,4-triazole derivatives (134-136) were obtained as a result of the ring closing reaction of these compounds (131-133) by heating them to dry conditions at approximately 180 °C a certain period of time. In the next step, 3-aryl-5-alkyl-1H-1,2,4-triazol-4-yl-acetate derivatives (137-139) were synthesized by the reaction of 1H-1,2,4-triazol with ethylbromoacetate in the presence of sodium ethoxide and these compounds were converted to acetohydrazide derivatives (140-142). In the next step, thiosemicarbazide derivatives (143-152) were obtained from the reaction of acetohydrazides (140-142) with appropriate isothiocyanates. In the last step of the study, 1,2,4-triazole-3-thion derivatives (153-162) containing 3-aryl-5-alkyl-1,2,4-triazole ring were synthesized by ring closing reaction of thiosemicarbazides (143-152) in the presence of NaOH (aq). The structures of the new compounds were elucidated by FT-IR, 1H NMR and 13C NMR spectroscopic methods.