İnsan epidermal büyüme faktörünün (HEGF) servikal karsinoma hücre dizileri ME180 üzerinde TNF-α aracılı p53 indüksiyonuna etkisinin araştırılması
The study of human epidermal growth factor (HEGF) effects on TNF-α mediated p53 induction in human servical carcinoma cell line, ME180
- Tez No: 150422
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN NİDAİ ÖZEŞ, PROF.DR. ATİLA YANIKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET İNSAN EPİDERMAL BÜYÜME FAKTÖRÜNÜN (HEGF) SERVİKAL KARStNOMA HÜCRE DİZİLERİ ME180 ÜZERİNDE TNF-a ARACILI p53 İNDÜKSİYONUNA ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Hakan AKÇA Doktora Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Atüa YANIKOĞLU 2.Danışman: Doç. Dr. Osman Nidai ÖZEŞ Ocak 2004, 98 Sayfa Bu çalışmada insan servikal karsinoma hücre dizisi ME 180 kullanılarak, hücre çoğalmasının önemli bir inhibitörü olan p53'ün TNF-a aracılı indüksiyonuna insan epidermal büyüme faktörünün (HEGF) etkisi araştırıldı. TNF-a'nın ME180 hücrelerinde p53 ve p21 ekspresyonlarını zamana bağlı olarak yükselttiği, EGF ön uygulamasının ise TNF-a' nm bu etkisini baskıladığı Western blot yöntemiyle gösterildi. TNF ve EGF'in p53 ile p21 üzerindeki bu etkileri saptandıktan sonra hücre döngüsünün kontrolünden sorumlu bu iki protein ekspresyonunda meydana gelen değişikliklerin apoptosise neden olup olmadıkları araştırıldı. TNF-a'nm neden olduğu p53 ve p21 artışının bu hücreler üzerinde yüksek sitotoksisiteye neden olduğu, bunun sonucunda da hücrelerin apoptosise uğrayarak öldükleri saptandı. EGF ön uygulamasının TNF-a'nm neden olduğu p53 ve p21 artışım baskılayarak hücreleri TNF aracılı apoptosisden koruduğu gösterildi. EGF'nin bu koruyucu etkisini hangi protein kinazlar üzerinden gerçekleştirdiği MAPK, PI3 ve PKC inhibitörleri kullanılarak araştırıldı. Bu üç protein kinaz inhibitörü içinden sadece PKC inhibitörünün EGF'nin TNF-a aracılı p53 indüksiyonundan ve apoptosisden koruyucu etkisini bozduğu saptandı.ME180 hücrelerinin, on bir alt tipi olan PKC ailesinden hangilerini bulundurduğu PKC translokasyon deneyleri ile gösterildi. ME180 hücrelerinin PKC'nin sadece 7 alt tipini bulundurduğu saptandı. EGF uygulamasının bu 7 PKC alt tipi içinden ise sadece PKC-8'yı aktifleştirerek sitoplazmadan membrana translokasyonuna neden olduğu ve bu translokasyonun PKC inhibitörü tarafından engellediğini gösterildi. Elde edilen bu bulgulardan EGF'in ME180 hücrelerini TNF-a'nın neden olduğu p53 aracılı apoptosisden PKC-8'yı aktifleştirmek suretiyle koruduğu sonucuna varıldı. ANAHTAR KELİMELER: p53, p21, Apoptosis, Flow sitometri, PKC, Western blot. JURÎ: Prof.Dr. Atila YANIKOĞLU (Danışman) Prof.Dr. Kayahan FIŞKIN Prof.Dr. Hüseyin BAĞCI Doç.Dr. Burhan SAVAŞ Yrd.Doç.Dr. Bülent KAYA ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE STUDY OF HUMAN EPIDERMAL GROWTH FACTOR (HEGF) EFFECTS ON TNF-a MEDIATED P53 INDUCTION IN HUMAN SERVICAL CARCINOMA CELL LINE, ME180. Hakan AKÇA Ph.D. Thesis in Biology Adviser: ProlDr. Atila YANIKO?LU Second Adviser: Assoc. ProfJDr. Osman Nidai ÖZEŞ Ocak 2004, 98 Pages In this study, the effect of EGF on TNF-a mediated p53 induction was investigated in human servical carcinoma cell line, ME180. It was showed by using Western blot analysis that TNF-a can induce p53 and p21 cellular levels in ME180 cells by time dependent manner, and 30 minute EGF pretreatment can suppress this TNF effects. After the showed individual effects of TNF-a and EGF on p53 and p21 cellular levels, we wanted to determinate that cellular changes of p53 and p21 tumor supressor protein levels could induce apoptosis or not. At this point we found that EGF pretreatment could suppress TNF-a-mediated induction of p53,p21 and apoptosis. For the detection of which pathway was using by EGF in this protective effects MAPK, PI3 and PKC inhibitors were used. Among of above 3 protein kinase inhibitors only PKC inhibitor was destroyed the protective effects of EGF on TNF-a-mediated-p53 induction and apoptosis. This results showed that EGF can suppress TNF-a-mediated p53-induction and apoptosis through activation of PKC. By using PKC translocation experiments we detect that ME180 cells were express only 7 PKC subtypes from 11 PKC subtypes. Among this 7 PKC sub types EGF mtreatment could induce only PKC-8 translocation to membrane from the cytoplasm. We also showed that PKC inhibitors could inhibit this PKC-S translocation. In summary, we can say that EGF can protect ME180 cells from TNF-a-induced p53-mediated apoptosis through PKC-8 activation. KEY WORDS: p53, p21, Apoptosis, Flow cytometry, PKC, Western blot. COMMITTEE: Prof.Dr. Atik YANIKO?LU (Adviser) Prof.Dr. Kayahan FIŞKIN Prof.Dr. Hüseyin BA?CI Assoc.Prof.Dr. Burhan SAVAŞ Asst.Prof.Dr. Bülent KAYA iv