Dadaş şeylinin mineral bileşiminin ve toplam organik madde miktarının (TOK) makine öğrenmesi ile belirlenmesi
Estimation of mineralogical composition and total organic carbon (TOC) of the Dadas shale by using machine learning
  1. Tez No: 682765
  2. Yazar: SALİH SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAMİL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünya'da ve ülkemizde petrol ve gaz kaynaklarına olan ihtiyaç giderek artmaktadır. ABD öncülüğünde başlayan ankonvansiyonel hidrokarbon arama ve üretim faaliyetleri her geçen gün yatay sondaj, hidrolik çatlatma ve yapay zeka teknolojileri ile artmaktadır. Bu tezde, Dadaş Şeylinin üretilebilir sıvı petrol hacmi ve adsorpsiyon kapasitesi verilerinin belirlenmesinde kullanılan toplam organik karbon (TOK) miktarı ile hidrolik çatlatma modellemesi için kullanılan mineralojik bileşim tayini ucuz ve hızlı bir şekilde makine öğrenmesi ile yapılmıştır. Yapay zeka çalışması için kuyu logu verileri (GR, Sonic, Density ve Rezistivite), XRD analizi verileri (Kuvars, Feldspat, Karbonat, Kil ve Pirit) ve Piroliz (olgunluk) -TOK verilerinden oluşan bir veri seti oluşturulmuştur. Dadaş Şeylinin TOK miktarı ve mineralojik bileşimi yapay sinir ağları kullanılarak Neural Designer yazılımı ile hesaplanmıştır. Çalışma ile lineer regresyon katsayıları; TOK için %93,1, Kuvars için %88, Feldspat için %80,7, Karbonat için %83,5, Kil için %81,7 ve Pirit için %87 olarak bulunmuştur. Elde edilen lineer regresyon verileri, yapay zeka ile TOK ve mineraloji bileşiminin başarılı bir şekilde tespit edilebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The demand for oil and gas are continuing to increase in the world and in Turkey. Unconventional hydrocarbon exploration activities pioneered by US are growing up with the new technologies such as horizontal drilling, hydraulic fracturing and machine learning. In this thesis, quick and cheap determination of total organic carbon (TOC) that is important for producible liquid oil volume and adsorption capacity and, mineralogical composition that is important for hydraulic fracturing have been carried out by machine learning. A data set that consists of log data (GR, Sonic, Density and Resistivity), XRD whole rock data (Quartz, Feldspar, Carbonate, Clay and Pyrite), pyrolysis (maturity) and TOC data have been created. TOC and mineralogical composition of the Dadaş Shale have been calculated with“Neural Designer”software that uses artificial neural networks. The correlation coefficients of 93.1% for TOC, 88% for quartz, 80.7% for feldspar, 83.5% for carbonate, 81.7% for clay and 87% for pyrite have been calculated based on linear regression analyses. The correlation coefficients show that TOC and mineralogical composition of the Dadaş Shale could be successfully determined with artificial neural network.