Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran erişkinlerin organ bağışı hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of information, attitudes and behaviors of adults applying to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics about organ donation
  1. Tez No: 682784
  2. Yazar: GÖZDE KIRIŞ YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Dünya genelinde organ nakilleri çoğunlukla kadavradan yapılırken, Türkiye'de ise organ nakillerinin büyük kısmı canlı vericilerden yapılmaktadır. Ülkemizde organ bağışı oranlarının düşük olması, toplumumuzun organ bağışı hakkındaki bilgi durumunun, tutumlarının ve davranışlarının nasıl olduğunu merak ettirmiştir. Çalışmamızda Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran erişkinlerin organ bağışı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 01.01.2021-31.03.2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aile Hekimliği Polikliniklerine herhangi bir sebeple ayaktan başvuran 18 yaş ve üzeri gönüllü olan 402 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgileri ve organ bağışı hakkında bilgi, tutum ve davranışları sorgulayan standart bir anketi yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Bulgular: Çalışmamızdaki katılımcıların %44,3'ü organ bağışında bulunma konusunda olumlu tutuma sahipti ancak %2,2'si organ bağışında bulunma davranışı göstermişti. Organ bağışında bulunma konusunda olumlu tutuma sahip olan katılımcıların en sık sebebi hayat kurtarmayı istemekti (%35,6), olumsuz tutuma sahip olan katılımcıların en sık sebebi dini açıdan uygun olmaması düşüncesiydi (%4), kararsız tutuma sahip olan katılımcıların en sık sebebi daha önce organ bağışı konusunda düşünmemekti (%24,9).
Özet (Çeviri)
Aim: While organ transplants are mostly made from cadavers around the world, most of the organ transplants in Turkey are made from living donors. The low rate of organ donation in our country has made us wonder how our society's knowledge, attitudes and behaviors about organ donation are. In our study, it was aimed to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of adults about organ donation who applied to the Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics. Materials and Methods: The study included 402 volunteers aged 18 years and over who applied to the Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital, Family Medicine Polyclinics for any reason between 01.01.2021 and 31.03.2021. A standard questionnaire, prepared by the researchers, questioning sociodemographic information and knowledge, attitudes and behaviors about organ donation was applied to the participants by face-to-face interview method. Results: 44.3% of the participants in our study had a positive attitude towards organ donation, but 2.2% showed organ donation behavior.