Erişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between social media addiction and sleep quality in adults
  1. Tez No: 771145
  2. Yazar: MUHAMMED YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Sosyal medya, iletişim, sağlık, ekonomi, eğitim, haberleşme ve daha birçok alanda internet giderek vazgeçilmez bir parçamız olmaktadır. Öyle ki artık akıllı telefonların da hayatımıza girmesiyle teknoloji ve internet her an yakınımızda; hatta belki de başköşemizde yer almıştır. Günümüzde akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması kişilerin sosyal medya uygulamalarına erişimi de kolaylaştırmıştır. Bu durumda istenilen her anda ve her ortamda sosyal medyaya ulaşılabilmektedir. Birinci Basamak hekimliğinde sıkça uyku bozukluğu, yorgunluk benzeri şikâyetler ile başvuran kişiler olmaktadır. Bu çalışma, erişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacı ile planlanmıştır. Çalışma sonucunda; sosyal medya bağımlılığı olan ve uyku kalitesi sorunu yaşayan bireyleri bilgilendirerek farkındalık oluşturulabilir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi içindeki Aile Hekimliği Kliniği polikliniklerinde yapılmıştır. Çalışmamız tek merkezli bir çalışma olup analitik ve kesitsel bir araştırmadır. Çalışmamız için ayrılan zaman aralığı 01.03.2022 – 31.05.2022 olarak belirlenmiştir. Bu zaman aralığında herhangi bir nedenle polikliniğe başvuran 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük kişiler çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmaya dâhil olmayı kabul eden katılımcılara 12 soruluk anket formu, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği yüz yüze görüşme tekniği ile dolduruldu. Çalışmamıza 264 katılımcı dâhil edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 33,59±10,73 olarak hesaplandı. Katılımcıların %40,15'i erkek (106) iken %59,85'i kadındı (158).
Özet (Çeviri)
Aim: The internet is increasingly becoming an indispensable part of us in social media, communication, health, economy, education, communication and many other fields. So much so that with the introduction of smart phones into our lives, technology and the internet are always near us. Today, the widespread use of smartphones has made it easier for people to access social media applications. In this case, social media can be accessed at any time and in any environment. There are people who frequently apply to primary care medicine with complaints of sleep disturbance, fatigue, etc. This study was planned to evaluate the relationship between social media addiction and sleep quality in adults. In the results of working; Awareness can be created by informing individuals with social media addiction and sleep quality problems. Materials and Methods: This study was carried out in the outpatient clinics of the Family Medicine Clinic of The University of Health Sciences Atatürk Sanatorium Education and Research Hospital. Our study is a single-center study and is an analytical and cross-sectional study. The time interval allocated for our study was determined as 01.03.2022 – 01.06.2022. Persons older than 18 years of age and younger than 65 years of age who applied to the outpatient clinic for any reason during this period were included in the study. The participants who agreed to be included in the study filled in a 12-question questionnaire, Bergen Social Media Addiction Scale and Pittsburgh Sleep Quality Scale face-to-face interview technique. 264 participants were included in our study. Results: The mean age of the participants was calculated as 33.59±10.73. While 40.15% of the participants were male (106), 59.85% were female (158).