Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği olikliniği'ne başvuran erişkinlerde pandemi sürecinin internet bağımlılığı ile beslenme davranış ölçeği puanlarına ve vücut kitle indeksine etkisi
Effect on internet addiction and nutritional behavior scale scores and body mass of the pandemic process in adults who applied to Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital Family Medicine Polyclinic
- Tez No: 791253
- Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM SUVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: COVID–19 pandemisi bireylerin depresyon ve kaygı seviyelerinin artmasına, duygularını düzenlemede güçlük yaşamalarına sebep olmuştur. Pandeminin getirdiği sosyal ve duygusal değişimler günlük yaşantıyı da etkilemiştir. Çalışmamızda pandeminin bireylerin internet bağımlılığı, beslenme alışkanlıklarında değişim ve vücut kitle indeksleri düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'ne 01/01/2023 ile 28/02/2023 tarihleri arasında ayaktan başvuran hastalar üzerine yapılan retrospektif ve tanımlayıcı nitelikte bir çalışmadır. Çalışmada, Üç Faktörlü Beslenme Anketi ve İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Sosyodemografik Demografik Bilgi Formu (cinsiyet, yaş, medeni durum, meslek grubu, eğitim durumu, düzenli ilaç kullanım durumu, kronik hastalığı olan ve düzenli ilaç kullanan katılımcıların kullandıkları ilaçlar, katılımcıların kullandıkları psikiyatrik ilaçlar), COVID–19 pandemisi öncesi ve sonrası vücut kitle indeksleri, internet kullanım durumları ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili bilgi formları yüz yüze ve kendi kendine doldurma yöntemiyle uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The COVID-19 pandemic has caused individuals to experience increased levels of depression and anxiety, difficulty regulating their emotions. The social and emotional changes brought about by the pandemic have also affected daily life. In our study, it was aimed to investigate the effect of pandemic on internet addiction, change in eating habits and body mass index levels of individuals. Materials and Methods: This is a retrospective and descriptive study conducted on patients who were admitted to the Family Medicine Department of the University of Health Sciences (SBU) Ankara Dışkapı Yildirim Beyazit Training and Research Hospital between Jan 1,2023 -Feb 28,2023 as outpatients. In the study, the Three-Factor Nutrition Questionnaire and Internet Addiction Scale, Sociodemographic Demographic Information Form (gender, age, marital status, educational status, occupational group, regular medication use status, medications used by participants with chronic diseases and regular medications, psychiatric medications used by participants), body mass indexes before and after the COVID–19 pandemic, information forms about internet use and eating habits were applied face-to-face and by self-filling method.