Milimetrik radar ile hareketli hedef teşhis ve takip algoritmalarının geliştirilmesi
Development of moving target identification and tracking algorithms with millimetric radar
  1. Tez No: 682786
  2. Yazar: YUNUS EMRE CAN YEŞİLÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Harp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, çift alıcılı K-Bant Milimetrik Radar (24-26 GHz) sistemi ile elips denklemi tabanlı konum bulma tekniği ve Kızılötesi (IR) kameralar kullanılarak insan hedefinin tespiti ve takibini gerçekleştirmektir. Geleneksel optik görüntüleme sistemlerinin performansı yağmur, kar, sis ve toz gibi olumsuz hava koşullarından önemli ölçüde düştüğü için, bu durumlardan daha az etkilenen milimetrik radar ve IR kameranın temel füzyonu sayesinde etkin biçimde insan tespit ve takibi yapılması amaçlanmıştır. Literatürdeki çalışmalarda farklı algoritmalar ile milimetre dalga radarı kullanılarak insan hedeflerinin tespiti ve takibi yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan algoritma, hedef harici yansıyan sinyaller arasından baskın insan hedeflerinin düzlemsel konumunu belirlemek için uygulamaya yönelik temel bir yaklaşıma sahiptir. Ayrıca, canlı insan teşhisine yönelik mikro Doppler analizi uygulamaları önerilmektedir. Bu tezin içeriğinde teorik açıklamaların yanı sıra milimetrik dalga radarı ve IR kamera kullanılarak elde edilen deneysel sonuçlar da yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim of the this thesis study is that detection and tracking of human target with dual receiver K-Band Millimetric Radar (24-26 GHz) by means of elliptical location finding equation and Infrared (IR) cameras. Traditional optical imaging systems are seriously affected by bad weather conditions such as rain, snow, fog and dust. Therefore, basic fusion of the millimeter wave radar which is less affected by adverse conditions and IR camera are used to detect and track human. In the literature, there are several articles which uses milimeter wave radar to detect and track human targets with some different algorithms. The algorithm proposed in this study has an application-oriented basic approach to determine the planar position of dominant human targets among non-target reflected signals. In addition, micro-Doppler analysis applications for live human diagnosis are recommended. In addition to theoretical explanations, this thesis also includes experimental results obtained using millimeter wave radar and IR camera.