Merkezimizde kist hidatik tanısı alan çocuk hastaların demografik durumları ve klinik bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of the demographic conditions and clinical findings of the pediatric patients diagnosed by hydatic CYST at OUR center
- Tez No: 682787
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI NUR ÖZKAYA PARLAKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızda, üçüncü basamak bir merkez olan Ankara Şehir Hastanesi'nde kist hidatik sebebiyle takip ve tedavi edilen çocuk hastaların demografik verilerinin, klinik bulgularının ve uygulanan tedavi yöntemlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016-Haziran 2021 tarihleri arasında Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Kliniğinde kist hidatik tanısıyla başvurmuş olan 1-18 yaş arasındaki 105 hastaya ait bilgiler geçmişe yönelik olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalar içerisinde 50 (%47,6) kız hasta, 55 (%52,4) erkek hasta bulunmaktaydı. Hastaların yaş ortalamasının 12,34,04 olduğu görüldü. Bu hastaların 50 (%47,6)'si kent merkezinde ikamet ederken, 55 (%52,4)'i taşra bölgesinde ikamet etmekteydi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the demographic data, clinical findings and treatment methods of pediatric patients who were followed up and treated for hydatid cyst in Ankara City Hospital, a tertiary center. Materials and Methods: The patients records of 105 patients between the ages of 1-18 who were applied with the diagnosis of hydatid cyst in Ankara Pediatrics Hematology Oncology Training and Research Hospital and Ankara City Hospital Pediatric Infection Clinic between January 2016 and June 2021 was retrospectively reviewed. Results: The patients included in the study, there were 50 (47.6%) female patients and 55 (52.4%) male patients. The mean age of the patients was 12.34.04. While 50 (47.6%) of these patients were residing in the city center, 55 (52.4%) were residing in the countryside.