Acil serviste toplumda gelişen pnömoni tanısı almış hastalarda entegre pulmoner indeks (IPI) değerinin pnömoni ciddiyet indeks (PSI) skoru ile korelasyonu
Correlation of integrated pulmonary index (IPI) value with pneumonia severity index ((PSI) score in patients diagnosed with community acquired pneumonia in emergency department
  1. Tez No: 682802
  2. Yazar: EZGİ SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNSUR ÇEVİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH ÇIKRIKÇI IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Pnömoni acil servise sık başvuru nedenlerindendir. Pnömoni tedavi ve yönetiminde kullanılması tavsiye edilen CURB65 ve PSI (pnömoni ciddiyet skoru) gibi algoritmalar hastaların taburculuk, yataklı servis ve yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatışlarına karar verilmesine yardımcı olur. Bu çalışmanın amacı, hastalarda ventilasyon ve oksijenasyonu değerlendirmede kullanılan bir diğer ölçek olan entegre pulmoner indeksin (IPI), hasta sonlanımı ve CURB-65 ve PSI ile olan korelasyonunu incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Keçiören Sağlık ve Uygulama Merkezi Acil Tıp Kliniğine etik kurul onayını takiben başlanmış olup, 01.01.2020-31.12.2020 tarihleri arasında acil serviste pnömoni tanısı konulan ve PSI, CURB-65 ve IPI skorları hesaplanan hastalar çalışmaya alındı. Skorlama sistemleri ve IPI değerinin; hastaların taburculuk, servis ve yoğun bakım ünitesi yatışını öngörme gücü ve birbirleriyle olan korelasyonları incelendi. Çalışma boyunca elde edilen tüm veriler çalışma formuna kaydedildi ve IBM SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Pneumonia is one of the common causes of admission to the emergency department. Algorithms such as CURB65 and PSI (pneumonia severity score), which are recommended to be used in the treatment and management of pneumonia, help to decide patients' discharge, inpatient service and intensive care unit (ICU) hospitalization. The aim of this study is to examine the integration of the pulmonary index (IPI), another scale used to evaluate ventilation and oxygenation in patients, patient termination and its correlation with CURB-65 and PSI. Material and Methods: The study was started following the approval of the ethics committee at the Health Sciences University Ankara Keçiören Health and Application Center Emergency Medicine Clinic, and patients diagnosed with pneumonia in the emergency department between 01.01.2020-31.12.2020 and whose PSI, CURB-65 and IPI scores were calculated and included in the study. Scoring systems and IPI value; The predictive power of the patients on discharge, inpatient and intensive care unit admission and their correlations with each other were examined. All data obtained during the study were recorded in the study form and evaluated using IBM SPSS 22.0 statistics program.