İnoperabl klatskin tümör olgularında perkütan biliyer drenaj başarısını öngörmede volümetrik değerlendirmenin rolü
Role of volumetric assessment in prediction of percutaneous biliary drainage success in inoperabl klatskin tumors
  1. Tez No: 682804
  2. Yazar: GÜLSÜM KÜBRA BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Klatskin tümör olgularında palyasyon amacı ile uygulanan tüm PTBD işlemleri sonrasında efektif bilirubin düşüşü ve hastanın klinik durumunda iyileşme sağlanamamakta, zaman zaman ek girişimsel tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada palyasyon amacıyla PTBD uygulanan Bismuth tip 3 ve 4 inoperabl Klatskin tümörü olgularında, efektif bilirubin düşüşünün drene edilen karaciğer volümü ve işlem öncesindeki karaciğer fonksiyon durumu ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve method: Çalışmaya PTBD uygulanan Bismuth tip 3 ve 4 Klatskin tümör tanılı 34 hasta dahil edildi. Herhangi bir ek girişime gerek duyulmadan, PTBD işleminden 2 hafta sonraki total bilirubin düzeyinde işlem öncesi değere göre ≥ %50 düşüş olması efektif drenaj olarak kabul edildi. BT kesitleri üzerinden hastaların total karaciğer volümleri ile sağ anterior, sağ posterior ve sol sektör volümleri ayrı ayrı hesaplandı. Drenaj kataterinin yerleştirildiği sektöre ve tümörün Bismuth tipine göre drene edilen karaciğer volümü karaciğere sanal kesme işlemi uygulanarak hesaplandı. Efektif drenaj sağlanabilmesi için drene edilmesi gereken karaciğer volümünün kestirim değerinin belirlenebilmesi amacıyla ROC analizi gerçekleştirildi. Ayrıca karaciğer fonksiyon durumunun efektif drenaj üzerindeki etkisini değerlendirmek için çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapıldı. Bulgular: Tüm hastalarda efektif drenaj yüzdesi %53'tür. Çok değişkenli lojistik regresyon analizi sonucunda drene edilen karaciğer volümü (OR = 1.10, 95%CI: 1.014-1.208; P = 0.02), işlem öncesi INR değeri (OR = 0.001, 95%CI:
Özet (Çeviri)
Purpose: Effective bilirubin reduction and improvement in the clinical condition of the patient cannot be achieved after all percutaneous transhepatic biliary drainage (PTBD) procedures applied for palliation in Klatskin tumor cases, and sometimes additional interventional treatment methods are needed. The aim of this study examine the relationship of effective bilirubin decrease with drained liver volume and preprocedural liver function status in Bismuth type 3 and 4 inoperable Klatskin tumors undergoing PTBD for palliation. Material and Methods: Thirty-four patients with Bismuth type 3 and 4 Klatskin tumors who underwent PTBD were included in the study. Without the need for any additional intervention, a decrease of ≥50% in total bilirubin level 2 weeks after the PTBD procedure compared to the pre-procedural value was considered as effective drainage. The total liver volume of the patients, as well as the right anterior, right posterior and left sector volumes, were calculated separately using CT volumetry. Right anterior, right posterior and left sector volumes as well as total liver volume were calculated separately using computed tomography (CT) volume measurement. The drained liver volume was calculated according to the sector in which the drainage catheter was placed and the Bismuth type of the tumor by applying virtual cutting to the liver. Receiver operating characteristic (ROC) analysis was performed to determine the cutoff value of the liver volume that needs to be drained in order to provide effective drainage. In addition, multivariate logistic regression analysis was performed to evaluate the effect of liver function status on effective drainage. Results: The percentage of effective drainage in all patients is 53%. As a result of multivariate logistic regression analysis, drained liver volume (OR = 1.10, 95%CI: 1.014-1.208; P = 0.02), pre-procedural INR value (OR = 0.001, 95%CI: