Patent duktus arteriyozus nedeniyle kateter anjiyografi yapılan hastaların başvuru, izlem ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 682805
- Danışmanlar: PROF. DR. UTKU ARMAN ÖRÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Patent Duktus Arteriyozus (PDA) nedeniyle kateter anjiyografi yapılan hastaların başvuru yaşları, şikayetleri, vücut ağırlığı ve boy persentilleri, Ross ve Modifiye Ross klinik sınıflaması, ekokardiyografi bulguları, medikal tedavi gerekliliği, duktus çapı, pulmoner kan akımının sistemik kan akımına oranları (Qp/Qs), pulmoner arter basıncı, PDA kapatılma oranı, yöntemi (transkateter/cerrahi) ve yöntemini etkileyen faktörleri, kateter anjiyografi sonrası gelişen komlikasyon oranını saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji polikliniğine başvuran ve PDA nedeniyle 01.01.2004-01.01.2020 tarihleri arasında kateter anjiyografi yapılan 342 hasta dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, öyküleri, kateter anjiyografi raporları hastane sisteminden öğrenilerek analiz edildi. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS for Windows Version 22.0 paket programında yapıldı. Bulgular: Hastaların %64'ü kız ve %36'sı erkekti. Başvuru ortanca yaşı 1,2 yıl (1 gün-18 yıl) idi. Hastaların %18,5'inin vücut ağırlığı 3p altında, %16,7'sinin boy uzunluğu 3p altında saptandı. Başvuru anında Ross skorlamasına göre hastaların %17,3'ünün, modifiye Ross skorlamasına göre %6,8'inin konjestif kalp yetersizliği (KKY) mevcut idi. Duktus çapı geniş olanlarda pulmoner kan akımının sistemik kan akımına oranı (Qp/Qs) daha yüksek saptandı. Qp/Qs oranı arttıkça PH olanların oranının arttığı belirlendi. Kateter anjiyografi yapılan 342 hastanın 240'ına (%70,2) başarılı bir şekilde kateter kapatma işleminin yapıldığı, 46 hastaya (%13,4) cerrahi müdahalede bulunulduğu ve 56 hastaya (%16,3) klinik izlem planlandığı saptandı. Cerrahi kapatılan hastaların diğer gruplara göre vücut ağırlığı persentilleri daha düşük, KKY oranı, medikal tedavi kullanım oranı, sol atrium çapı/aorta kökü çapı (La/Ao) oranı, PABort, Qp/Qs, girişim öncesi pro-BNP düzeyi daha yüksek saptandı. Kateter anjiyografi sonrası ortanca yatış süresi 1 gün, cerrahi müdahale sonrası ortanca yatış süresi 4 gün olarak hesaplandı. Sonuç: Patent duktus arteriyozus tanısı olan hastaların azımsanmayacak kısmında malnutrisyon ve büyüme-gelişme geriliğinin olduğu görüldü. Hastaların Ross skorlamasının M-Ross skorlamasına göre daha yüksek oranda KKY tanısı koyduğu saptandı. Cerrahi kapatma yapılan hasta grubunda duktus genişliğinin daha fazla olduğu, Qp/Qs oranının daha yüksek ve buna bağlı olarak PH ve KKY riskinin daha fazla olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aims: The aims of the study to determine the presenting complaints, age, body weight and height percentiles, Ross and Modified Ross clinical classification, echocardiographic findings, medical treatment requirement, duct diameter, ratio of pulmonary blood flow to systemic blood flow (Qp/Qs), pulmonary artery pressure, PDA closure rate, method (transcatheter/surgery) and the factors affecting its method, complication rate that develops after catheter angiography in patients who underwent catheter angiography for Patent Ductus Arteriosus (PDA). Materials and Methods: 342 patients with PDA on echocardiography and therefore underwent catheter angiography between 01.01.2004-01.01.2020 were included at Department of Pediatric Cardiology at the Health Sciences University Ankara Dr Sami Ulus Maternity, Child Health and Diseases Training and Research Hospital. Demographic information, histories and catheter angiography reports of the patients were obtained from the hospital system and analyzed. Statistical analyzes of the data obtained in the study were made in IBM SPSS for Windows Version 22.0 package program. Results: 64% of the patients were female and 36% were male. The median age at admission was 1.2 years (1 day-18 years). The body weight of 18.5% of the patients was below 3p, and the height of 16.7% of them was below 3p. At admission, 17.3% of the patients according to Ross scoring and 6.8% according to the modified Ross scoring had congestive heart failure (CHF). The ratio of pulmonary blood flow to systemic blood flow (Qp/Qs) was found to be higher in patients with a large ductus diameter. It was determined that the ratio of those with PH increased as the Qp/Qs ratio increased. It was determined that 240 (70.2%) of the 342 patients who underwent catheter angiography were successfully performed, surgical intervention was performed in 46 patients (13.4%), and clinical follow-up was planned for 56 patients (16.3%). Compared to the other groups, the body weight percentiles of the surgically closed patients were lower, the rate of CHF, the rate of medical treatment use, the ratio of La/Ao, PABort, Qp/Qs, and pre-intervention pro-BNP levels were higher. The median length of stay after catheter angiography was calculated as 1 day and the median length of stay after surgical intervention was calculated as 4 days. Conclusion: Malnutrition and growth-developmental retardation were observed in a substantial portion of patients with a diagnosis of patent ductus arteriosus. It was determined that the Ross score of the patients diagnosed CHF at a higher rate than the M-Ross score. In the group of patients who underwent surgical closure, it was determined that the ductus width was greater, the Qp/Qs ratio was higher, and therefore the risk of PH and CHF was higher.