Petrol kirliliğinin deniz üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of oil pollution on the sea
  1. Tez No: 682811
  2. Yazar: ABUBAKER HUSSIN ISSMAIL ALSHARIF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Petrol, petrol rafine edilmiş petrol ürünlerinden (benzin ve petrol ürünleri), açık platformlardan kazara veya kasıtlı olarak sıvı petrol hidrokarbonlarının boşaltılmasından salınan ham petrol de dahil olmak üzere deniz benzin dizellerini ifade eder. Petrol ürünleri üretim ortamı ve sosyal ekonomi konusunda uzun vadeli ticari işletme sahibi. Bu tür kirlilik deniz canlıları, özellikle denizde yaşayan mikroorganizmalar, planktonlar ve balıklar üzerinde ölümcül etkilere sahiptir. Dünyada bu tür kirliliği önlemek için birçok çalışma ve araştırma yapılmaktadır. Bu çalışmada, Libya'nın doğusundaki Zawia şehrinde petrol endüstrisinden batıda Zuwarah kasabasına kadar uzanan kıyı şeridinde fiziksel ve kimyasal karakterizasyon yapılmıştır. Ayrıca Surman, Aliilat ve Sabratah ilçelerinde de numune alma ve numune alma sürecine dahil edilmiştir. Ayrıca Surman, Aliilat ve Sabratah ilçelerinde de numune alma ve numune alma sürecine dahil edilmiştir. Deniz suyu ve sahil kumundan örnekler toplayarak, karakterizasyon, ağır metaller ve TPH konsantrasyonlarını ölçerek petrol kirliliğinin aşamasını netleştirmek için bir vaka çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak TPH değerlerinin ve ağır metal kirliliğinin tespit limitlerinin altında kalmasına başlandı. petrolün, dünyanın tortul katmanlarında gömülü kalan bitki parçalarından geldiğini aktarıyor. Üstteki kaya katmanlarının ağırlığı altında, tuz katmanları tuz kubbeleri ve sırtlarında yüzeye doğru ilerleyecektir. Petrol ve gaz, kubbenin üzerindeki kıvrımlar ve faylar boyunca ve kubbenin yanları boyunca kalkık gözenekli kumtaşları içinde hapsolmuştur. geçirimsiz bir kaya, geçirimsiz bir kayadaki hidrokarbon (petrol ve gaz) birikimini çevrelediğinde meydana gelir. Bu tür tuzakların yerini yüzeyden bulmak zordur ve yer altı araştırma teknikleri gerektirir. Hidrokarbonun kaynak kayalardan göç ettikten sonra birikebilmesi için, hidrokarbon birikimi için göç yolunun sonunda (tuzaklar) adı verilen özel bir jeolojik yapıların bulunması gerekir. Bir hidrokarbon (petrol ve gaz) rezervuarı, içine göç eden hidrokarbonların kaçmasını önleyen kendine özgü bir şekle veya konfigürasyona sahiptir.
Özet (Çeviri)
Petroleum refers to marine gasoline diesels, including crude oil released from oil-refined petroleum products (gasoline and petroleum products), from accidental or intentional discharges of liquid petroleum hydrocarbons from open platforms. Long-term commercial business owner on petroleum products production environment and social economy. This type of pollution has deadly effects on sea creatures, especially sea-dwelling microorganisms, plankton and fish. Many studies and researches are carried out to prevent such pollution in the world. In this study, physical and chemical characterization was carried out on the coastline extending from the oil industry in the city of Zawia in the east of Libya to the town of Zuwarah in the west. It was also included in the sampling and sampling process in the towns of Surman, Aliilat and Sabratah. By collecting samples from seawater and beach sand, a case study was carried out to clarify the stage of oil pollution by measuring the characterization, heavy metals and TPH concentrations. As a result, it was started that TPH values and heavy metal pollution were below the detection limits. it relays on that petroleum comes from remain parts of plants that buried in the sedimentary layers of the earth. Under the weight of overlying rock layers, layers of salt will push their way toward the surface in salt domes and ridges. Oil and gas are trapped in folds and along faults above the dome and within upturned porous sandstones along the flanks of the dome. occur when an impermeable rock surrounds an accumulation of hydrocarbon (oil and gas) in an impermeable rock. This kind of trap is difficult to locate from the surface and requires subsurface exploration techniques. In order for the hydrocarbon to be accumulated after migration from the source rocks, a special geological structures called (traps) have to be existed at the end of the migration path for hydrocarbon accumulation. A hydrocarbon (oil and gas) reservoir has a distinctive shape, or configuration, that prevents the escape of hydrocarbons that migrate into it.