Akut ayak bileği yaralanmasında alt ekstremite biyomekanik özellikleri, fonksiyon ve denge performansının incelenmesi
Lower extremity biomechanical features, function and balance performance in acute ankle sprain
  1. Tez No: 682810
  2. Yazar: MERT İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, akut ayak bileği yaralanması geçirmiş olan bireylerde olası risk faktörlerinin, alt ekstremite biyomekanik özelliklerinin, fonk-siyonel durumun ve dinamik denge performansının incelenerek ortaya konması ve sağ-lıklı bireylerle karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Memorial Ataşehir Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nde aynı doktor tarafından akut ayak bileği yaralanması tanısı almış 26 birey çalışma grubuna dahil edildi. Kontrol grubu olarak ise, benzer demogra-fik özelliklere sahip 26 sağlıklı birey basit rastgele yöntemle çalışmaya alındı ve top-lamda 52 birey ile sonlandırıldı. Hastalar yaralanmayı takip eden 4. haftada fizyotera-pist tarafından ilk değerlendirmeye alındı ve 8. haftada değerlendirmeler tekrarlandı. Kontrol grubu bireyleri ise tek değerlendirme olmak üzere, çalışma grubu ile aynı test ve değerlendirmelere tabi tutuldu. Bireylerin demografik özelliklerinin belirlenmesi için Tanıtıcı Bilgiler Formu, genel hipermobilite düzeylerinin belirlenmesi için Beighton- Horan Eklem Mobilitesi İndeksi (BHJMI), ayak bileği eklemlerinin dorsifleksiyon ve plantar fleksiyon hareket genişlikleri ile Q açısı ölçümünde universal gonyometre, di-namik dorsifleksiyon hareket açıklığının ölçümünde öne adım alma testi (WBLT), ayak bileği ve kalça çevresi kas kuvvetlerinin ölçümünde dijital el dinanometresi, ayak pos-türlerinin değerlendirilmesinde Ayak Postür İndeksi, ayak bileği eklemindeki laksite düzeyini belirlemek için talar tilt ve ön çekmece testleri, postural kontrol ve dinamik dengenin değerlendirilmesi için Star Excursion Balance Test (SEBT), ayak bileklerine ilişkin fonksiyonel durumlarının tespiti için AOFAS Ayak Bileği ve Arka Ayak Ölçeği kullanıldı. Gruplar arası yapılan ilk ölçümlerde çalışma grubun ayak bileği eklem hare-ket açıklığı, ayak bileği çevresi kas kuvveti, dinamik denge ve AOFAS skoru kontrol grubuna göre azalmış bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and compare the possible risk factors, lower extremity biomechanical properties, functional status and dynamic balance performance in individuals with acute ankle sprain and compare them with healthy individuals. Twenty-six patients diagnosed with acute ankle sprain by the same physician in Me-morial Ataşehir Hospital, Department of Orthopedics and Traumatology were included in the study. As the control group, 26 healthy individuals with similar demographic characteristics were included in the study by simple random method and ended up with 52 individuals in total. The patients were first evaluated by the physiotherapist in the 4th week following the sprain, and the evaluations were repeated in the 8th week. Indi-viduals in the control group were subjected to the same tests and evaluations as the study group, with only one evaluation. Introductory Information Form to determine the demographic characteristics of individuals, Beighton-Horan Joint Mobility Index (BHJMI) to determine general hypermobility levels, universal goniometer to measure the dorsiflexion and plantarflexion range of motion of the ankle joints and Q angle, weight-bearing lunge test (WBLT) in the measurement of dynamic dorsiflexion range of motion, digital hand dynamometer for measurement of the ankle and hip muscle strength, Foot Posture Index for evaluation of foot postures, talar tilt and anterior drawer tests to determine laxity level in ankle joint, Star Excursion Balance Test (SEBT) for evaluation of postural control and dynamic balance, and the AOFAS Ank-le and Hind Foot Scale were used to determine the functional status of the ankles. In the first measurements made between the groups, the ankle joint range of motion, ankle muscle strength, dynamic balance and AOFAS score were found to be decreased com-pared to the control group (p0.05).