Çoğul ilaca dirençli Klebsiella pneumoniae suşlarında seftazidim-avibaktam ile meropenem, kolistin, tigesiklin kombinasyonlarının sinerjistik etkisinin E-test yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the synergistic effect of ceftazidime-avibactam and meropenem, colistin, tigecycline combinations in multidrug resistant Klebsiella pneumoniae strains by E-Test method
- Tez No: 682812
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CESUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dirençli Gram-negatif bakterilere bağlı enfeksiyonlar giderek artış göstermektedir. Bu enfeksiyonlar, sınırlı tedavi seçenekleri ve yeni antimikrobiyal ajanların kısıtlılığı nedeniyle halk sağlığı için ciddi tehdit oluşturmaktadır. Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae) çoğul ilaca dirençli bakteriler (ÇİD) arasında geniş yer tutmaktadır. Son yıllarda özellikle yoğun bakım hastalarında genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL), yüksek düzey AmpC beta-laktamaz veya karbapenemaz enzimleri üreten, aktarılabilir plazmid direncine sahip ÇİD K. pneumoniae ve tüm ilaçlara dirençli (pan rezistan) K. pneumoniae sıklığında artış bildirilmekte olup, bu durum tedavi seçiminde büyük sorun yaratmaktadır. Bu çalışmada, hastanemizin çeşitli kliniklerindeki hastalardan izole edilmiş 30 adet ÇİD K. pneumoniae suşunda seftazidim-avibaktam/meropenem, seftazidim-avibaktam/tigesiklin, seftazidim-avibaktam/kolistin kombinasyonlarının sinerjistik etkisinin E-test yöntemi ile in vitro olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Seftazidim-avibaktam direnci %3,3 (1/30) oranında saptandı. Kombinasyonlarda seftazidim-avibaktam ile meropenem grubu haricinde en çok elde edilen sonuç indiferans etki oldu. Sinerjistik etki en fazla seftazidim-avibaktam ile meropenem kombinasyonunda görülmüş olup (%63,3), seftazidim-avibaktam ile kolistin kombinasyonunda %10, seftazidim-avibaktam ile tigesiklin kombinasyonunda %3,3 oranında saptandı. Kombinasyonların 7 (%7,7)'sinde antagonistik etki görüldü. Antagonistik etkinin 5'i seftazidim-avibaktam ile tigesiklin kombinasyonu, 2'si seftazidim-avibaktam ile kolistin kombinasyonu grubundaydı. Çalışmamızda sinerjistik etkileşim bulgularına göre seftazidim-avibaktam ile meropenem kombinasyonu, çoğul ilaca dirençli K. pneumoniae enfeksiyonlarında alternatif tedavi seçeneği olarak tercih edilebilir görünmektedir. Elde ettiğimiz sonuçların doğrulanması ve kombinasyon tedavilerinin in vivo etkinliğinin belirlenmesi için çok sayıda klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Multidrug-resistant Gram-negative bacterial infections is being seen with increasing in our country and all over the world. These infections occur serious public health threat because of limited treatment options and the lack of new antimicrobial agents. Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae) is common among multidrug-resistant (MDR) bacteria. In recent years, especially in intensive care patients, an increase in the frequency of K. pneumoniae, which produces extended spectrum beta-lactamase (ESBL), high-level AmpC beta-lactamase or carbapenemase enzymes and has transferable plasmid resistance, has been reported. This situation creates major problems in the treatment of choice. In this study, it was aimed to evaluate the in vitro activities of ceftazidime-avibactam/meropenem, ceftazidime-avibactam/tigecycline, ceftazidime-avibactam/ colistin combinations by E-test method in 30 MDR K. pneumoniae strains which were isolated from patients in various clinics of our hospital. Ceftazidime-avibactam resistance was detected in 3,3% (1/30). Indifferent effect was the most frequent result seen combinations, excluding the ceftazidime-avibactam and meropenem group. Synergism was most common in combination with ceftazidime-avibactam and meropenem (63,3%), 10% in combination with ceftazidime-avibactam and colistin, and 3,3% in combination with ceftazidime-avibactam and tigecycline. Antagonism was seen in 7 (7,7%) of the combinations. Five of the antagonistic effect were in the combination of ceftazidime-avibactam and tigecycline, two of them were in the combination of ceftazidime-avibactam and colistin. In our study, the combination of ceftazidime-avibactam and meropenem, which shows synergistic effects, seems to be preferable as an alternative treatment option in MDR K. pneumoniae infections. A large number of clinical studies are needed to determine the in vivo efficacy of combination therapies.