Tam zamanında üretim ortamında çizelgeleme ve bir simülasyon çalışması
Scheduling and simulation study in environment of just in time
  1. Tez No: 68282
  2. Yazar: HÜLYA ÖZKALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN TORKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Günümüzde ülkeler arası ve işletmeler arası rekabet ortamında, dikkatler imalat faaliyetlerine yönelmiştir. Firmaların daha düşük maliyetle üretim yapma ve kaliteyi yükseltme gereğini anlamaları sonucunda Tam Zamanında Üretim Sistemi İmalatı ortaya çıkmıştır. Tam Zamanında Üretim Felsefesi ilk olarak Toyota Motor Şirketi tarafından ileri sürülmüştür. Felsefenin esası geleneksel ölçek ekonomileri modeli yerine, müşteri özel isteklerini karşılamaya yönelik, küçük hatta tek birimli parti üretimine dayanmaktadır. Çekme Sistemleri olarak tanımlanan Tam Zamanında Üretim Sistemleri kanbanı kontrol amacı olarak kullanırlar ve bu ortamda üretim süreçlerine bilgi kanbanlar aracılığı ile aktarılır. Bu çalışmada Tam Zamanında Üretim Sistemi ve felsefesi hakkında bilgi verildikten sonra gerçek uygulamalardan örnekler verilmiştir. Son olarak Tam Zamanında Üretim Ortamında Çizelgeleme Problemlerinin çözümü amacı İle ilgili bir Simülasyon Modeli geliştirilmiş ve bu model Fox Pro ile kodlanmıştır. Oluşturulan bu programa dayanarak tekstil sektöründe kanban esaslı bir çekme sistemi ile çalışıldığında bant dengeleme problemlerini çözmek amacıyla çeşitli deneyler yapılmıştır. Bu deneyler sonucunda varılan sonuçlar Altıncı Bölümde ayrıntılı olarak verilmiştir. Ancak kanban uygulamasına geçmeden önce bazı çalışmaların tamamlanması ve alt yapının hazırlanması sistemin başarısı için ön koşuldur. Bu koşullar ilerleyen bölümlerde açıklanmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY In today's market, competition between private firms as well as nations is increasing necessitating changes in manufacturing strageties. The Just In Time (JIT) production system has emerged as a stragely to provide the customer with a higher quality product while lowering production cost. Toyota Motors Corp. Inc. was the first to utilize the JIT system The fundamental idea of the system is providing small quantities of multiple products by modifying a single production line in order to meet the customer's demands. The Just In Time Production System described as the Pull System is used as a device to control the kanbaa In such systems, the information is provided to the production process through the kanbans. In this thesis, the information about the Just In Time Production System and its theory are described and case studies from real life applications are given. A model is developed in order to solve the problem of scheduling in Just In Time Production and this model is simulated by using Visual Fox-Pro 3.0. Some experiments are done utilizing the simulation to solve the problem of line stabilization when a kanban system is used in the textile industry. The results of the experiments are given in details in the Chapter VI. However, it is essential to complete some analysis and prepare a database in order to utilize the system. These essential studies are explained in the further chapter. X