Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin liderlik tarzlarının incelenmesi
The research of leadership styles on students of faculty of sport sciences
- Tez No: 682829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE ERYÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesinde okuyan öğrencilerin liderlik kavramlarının incelenmesidir. Araştırmanın amacı kapsamında araştırmaya Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri öğrencileri tarafından oluşan 111'i kadın 89'u erkek olmak üzere, 200 birey katılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla Chelladuria ve Saleh'in geliştirdiği (1980), Tiryaki'nin Türkiye uyarlamasını yaptığı Spor için Liderlik Ölçeği; (SLÖ) liderlik formu kullanılmıştır. Ölçek maddeleri“5'li Likert Tipi Ölçek”formundadır. Likert seçenekleri“Çok Sık”,“Sıklıkla”,“Ara sıra”,“Nadiren”,“Hiçbir Zaman”biçiminde sıralanmış ve analizlerde buna göre yapılmıştır. İstatiksel analizde frekans dağılımları, tanımlayıcı istatistikler, verilerin analizinde ve bulguların oluşturulup tablo halinde sunulmasında SPSS istatistik programı karşılaştırmaları kullanılmıştır. Genel olarak araştırmamızın amacına baktığımızda, Spor Bilimleri Üniversitesinde Okuyan Öğrencilerin bölümlerine göre aldıkları eğitimlerin Liderlik Tarzlarına olan etkisini saptamaktır. Sorulara verilen cevaplara bakıldığında: İyi performansların ödüllendirilmesi, grup üyelerinin planlama yapması, grup içindeki çatışmaları çözme, üyelerin kapasiteleri ölçüsünde çalışmalarının uygunluğu konularında iki bölüm öğrencileri arasında benzerlikler vardır. Üyelerinin standartlara ve kurallara bağlı kalmalarının gerekliliğine inanma, yapılacaklar konusunda gruba danışmanın önemli olduğu, grup üyelerinin kendi başarılarını değerlendirmelerine müsaade etmek istemeleri, üyelerinin doğru karar verebileceğine inançları konularında her iki bölüm öğrencilerinde yakın benzerlik bulunmaktadır. Cevaplar arasında çıkan ilginç bir sonuçta ise iki bölüm öğrencileri gruplarının sözcüsü olmak istememekte ve arka planda bulunmayı tercih etmektedir. Grup üyelerine karşı mesafeli olma, kendi fikirlerinin gruba daha faydalı olacağı, grubun temsilcisi olma konusunda, problem çözmede kendi çalışanların kararlarına müsaade etme konularında iki bölüm öğrencileri zıtlık göstermektedirler. Çalışmanın sonucuna bakıldığında, bölümler arası liderlik ve davranışsal benzerlikler aynı zamanda da farklılıklar bulunmaktadır. Bu benzerlik ve farklılıkların alınan derslerde bulunan ufak farklardan, dersi anlatan öğretim görevlisinin liderlik anlayışından veya öğrencilerin kişisel özelliklerinden kaynaklandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the leadership concepts of students studying at the Faculty of Sport Sciences. Within the scope of the purpose of the study, individuals of Akdeniz University Sports Sciences, consisting of 200 people, 111 women and 89 men participated in the study. For the collection of data, The Leadership Scale for Sports developed by Chelladuria and Saleh (1980) and adapted by Tiryaki for Turkey; (SLÖ) leadership form was used. Scale items are in the form of“5-point Likert Type Scale”. Likert options are listed as“Very Often”,“Often”,“Occasionally”,“Rarely”,“Never”and analyzed accordingly. In the statistical, analysis frequency distributions, descriptive statistics and for data analysis SPSS statistics program comparisons were used to create and present the findings in a tabular form. When we look at the purpose of our research in general, it is to determine the effect of the education of the students studying at the University of Sport Sciences on the Leadership Styles according to their departments. When we look at the answers of the questions: There are similarities between the students of the two departments in terms of rewarding good performances, planning of group members, resolving conflicts within the group, and the suitability of the members' capacity to work. There are close similarities between the students of both departments in terms of believing the necessity of the members to adhere to the standards and rules, the importance of consulting the group about what to do, the willingness of the group members to evaluate their own success, the belief that the members can make the right decision. An interesting result among the answers is that the students of both departments do not want to be the spokespersons of their groups and prefer to be in the background. The students of the two departments differ in terms of being distant to the group members, their ideas will be more beneficial to the group, being the representative of the group, and allowing their employees to make their own decisions in problem solving. Looking at the results of the study, there are leadership and behavioral similarities between departments as well as differences. It can be said that these similarities and differences stem from the small differences in the courses taken, the leadership understanding of the lecturer, or the personal characteristics of the students.