Multiple skleroz olgularında korpus kallozum morfolojisinin endeksler ve yapay zeka ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 682835
  2. Yazar: SELAHATTİN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KARAALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmayı yapmamızdaki amaç, MS hastalarında korpus kallozum atrofisinin, korpus kallozum indeksi kullanılarak ve yapay zeka modaliteleri ile tespit edilmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi' nde, MS tanısı alan ve Radyoloji Anabilim Dalı' nda MRG çekimleri yapılan hastalar ve kontrol grubu olarak da klinik hiçbir şikayeti olmayan 20-40 yaş arası sağlıklı bireyler dahil edilmiştir. Çalışmadaki sürekli (continuous) değişkenler için tanımlayıcı istatistikler; Ortalama, Standart Sapma, Minimum ve Maksimum olarak ifade edilirken; kategorik değişkenler için Sayı (n) ve Yüzde (%) olarak ifade edilmiştir. KKİ ölçüm ortalamasının normal dağılıp dağılmadığına Kolmogorov-Smirnov (n>50) ve Skewness-Kurtosis testleri ile bakılmış ve değişkenler normal dağıldığından dolayı Parametrik testler uygulanmıştır. Çalışma ve Kontrol gruplarına göre ölçüm ortalamalarını karşılaştırmada Bağımsız T-testi hesaplanmıştır. MS suptiplerine göre ölçümlerin karşılaştırılmasında“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”yapılmıştır. KKİ ölçümünün, Çalışma ve Kontrol gruplarını öngörmesi kapsamında; Eğri altında kalan alan (AUC), Sensitivite-Spesifite değerleri ve Kesim (cut off) değerleri“ ROC analizi ile belirlenmiştir. Ölçümler arası ilişkileri belirlemede Pearson korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemede ise Ki-kare testi kullanılmıştır. Hesaplamalarda istatistik anlamlılık düzeyi %5 olarak alınmış ve hesaplamalar için SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.25) istatistik paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya toplam 300 hasta katılmıştır. Çalışma grubunun yaş ortalaması 40,7 iken Kontrol grubunun yaş ortalaması 29,3' tür. KKİ skoru ortalaması ise 0,274 olarak bulunmuştur. ”KKİ“ ile ”Yaş“ arasında istatistik olarak anlamlı bir ilişki görülememiştir. ”KKİ skorunda“, ”Gruplara göre“ istatistik olarak anlamlı bir farklılık gözlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The purpose of this study is to detect corpus callosum atrophy in MS patients using the corpus callosum index and artificial intelligence modalities. Material and Method: Patients who were diagnosed with MS at Akdeniz University Hospital and had MRI scans in the Radiology Department, and healthy individuals between the ages of 20 and 40 who had no clinical complaints as the control group were included in the study. Descriptive statistics for continuous variables in the study; Expressed as Average, Standard Deviation, Minimum and Maximum; expressed as Number (n) and Percentage (%) for categorical variables. Kolmogorov-Smirnov (n>50) and Skewness-Kurtosis tests were used to check whether the mean of CCI measurement was normally distributed, and because the variables were normally distributed, Parametric tests were applied. The Independent T-test was calculated to compare the means of measurement according to the Study and Control groups.“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”was performed to compare the measurements according to MS subtypes. Within the scope of CCI measurement, predicting the Study and Control groups; The area under the curve (AUC), Sensitivity-Specific values and Cut-off values were determined by ROC analysis. Pearson correlation coefficients were calculated to determine the relationships between measurements. Chi-square test was used to determine the relationship between categorical variables. The statistical significance level was taken as 5% in the calculations and the SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.25) statistical package program was used for the calculations. Results: A total of 300 patients participated in the study. While the mean age of the study group was 40.7, the mean age of the control group was 29.3. The mean CCI score was found to be 0.274. There was no statistically significant relationship between“CCI”and“Age”. A statistically significant difference was observed in the“CCI score”and“according to the groups”(p0.05). In other words;“CCI score”,“Female and male patients were found to be similar.