Sıçanlarda ultraviyole A ve B ile indüklenmiş deri hasarında karvakrol'ün dinamik tiyol/disülfit homeostazı ve antioksidan defans sistemi üzerine koruyucu etkisi
Protective effect of carvacrol on dinamic thiol/disulfide homeostasis and antioxidant defense system in ultraviolet A and B induced skin injury of rats
- Tez No: 682834
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Önceki yapılan bazı çalışmalarda Ultraviyole (UV) radyasyonun oksidatif stresi artırması suretiyle canlıların bazı biyolojik sistemlerine zarar vererek geri dönüşümü olmayan hatalara yol açtığı rapor edilirken, karvakrol (KRV)'ün antioksidan etkisi olduğu bildirilmiştir. Yaptığımız bu çalışmada, deneysel olarak oluşturulan UVA ve UVB hasarına karşı KRV'nin tiyol/disülfif homeostazı ve antioksidan savunma sistemi üzerine koruyucu etkisi deri dokusunda literatüre göre ilk kez araştırıldı. KRV'nin dinamik tiyol/disülfit homeostazı üzerine etkisi total tiyol (TT), native tiyol (NT), disülfit (SS), disülfit/native tiyol (SS/NT), disülfit/total tiyol (SS/TT) ve native tiyol/total tiyol (NT/TT) parametreleri hesaplanarak belirlendi. Antioksidan etkisi ise total antioksidan seviyesi (TAS), total oksidan seviyesi (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) değerleri saptanarak değerlendirildi. Her grupta 7 adet Wistar türü albino erkek sıçanın yer aldığı toplam 4 grup oluşturuldu. Bu gruplar 1) Kontrol, 2) UVA+UVB, 3) UVA+UVB+KRV ve 4) KRV olarak adlandırıldı. İkinci ve 3.gruptaki hayvanlara 30 gün süresince günde 2 saat UVA ve UVB kombine olarak uygulandı. Üçüncü gruptaki hayvanlara UV ışınlarına maruz bırakılmadan 30 dk önce 75 mg/kg KRV gavajla verildi. UV ışınlarına maruz bırakılmayan 4.gruptaki sıçanlara da aynı şekilde günlük 75 mg/kg KRV gavajla verildi. Bütün hayvanlar otuzuncu günde sakrifiye edildi. Hayvanların sırtından analizler için deri dokusu alındı.
Özet (Çeviri)
While some previous studies have reported that Ultraviolet (UV) radiation causes irreversible errors by damaging some biological systems of living organisms by increasing oxidative stress, carvacrol (CRV) has been reported to have an antioxidant effect. In this study, the protective effect of CRV on thiol/disulfide homeostasis and antioxidant defense system against experimentally induced UVA and UVB damage was investigated for the first time in skin tissue according to the literature. Effect of CRV on dynamic thiol/disulfide homeostasis was determined through calculating parameters such as total thiol (TT), native thiol (NT), disulfide (SS), disulfide/native thiol (SS/NT), disulfide/total thiol (SS/TT) and native thiol/total thiol (NT/TT). The antioxidant effect was evaluated by determining the total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) values. A total of 4 groups were formed, including 7 Wistar type albino male rats in each group. These groups were named as 1) Control, 2) UVA+UVB, 3) UVA+UVB+CRV, and 4) CRV. The animals in the second and third groups were applied combined treatment of UVA and UVB for 2 hours a day for 30 days. Animals in the third group were given 75 mg/kg CRV by gavage 30 minutes before exposure to UV rays. The rats in the 4th group, which were not exposed to UV rays, were given 75 mg/kg CRV daily by gavage in the same way. All animals were sacrificed on the thirtieth day. Skin tissue was taken from the backs of animals for analysis.