Mikoriza (Mycorrhıza) mantarının buğdayın erken fide gelişimi dönemindeki fosfor alımına etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of mycorrhiza fungus on phosphorus uptake in early seedling development of wheat
- Tez No: 682871
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi kontrollü iklimlendirme odasında, farklı toprak çeşitlerinde mikoriza (mycorrhiza) mantarının buğdayın erken fide gelişimi dönemindeki fosfor alımına etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma 1 kg toprak kapasiteli plastik saksılarda, tesadüf parsellerinde 2 faktörlü faktöriyel deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada bitki materyali olarak Bezostaja-1 buğday çeşidi kullanılmıştır. Mikoriza mantarının“Glomus proliferum”türü uygulanmıştır. Çalışmada sürgün uzunluğu, kök uzunluğu, sürgün yaş ve kuru ağırlıkları, kök yaş ve kuru ağırlıkları ve yarayışlı fosfor (P) oranı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara, göre mikoriza uygulamasının buğdayda erken fide gelişimi dönemindeki kök uzunluğu ile yaş kök ağırlığı üzerine etkisi istatistiki olarak önemli ve olumlu; sürgün uzunluğu, sürgün yaş ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı, kök kuru ağırlığı ile fosfor alımı üzerine olan etkisi ise istatistiki olarak önemsiz olmak üzere olumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of mycorrhiza (mycorrhiza) fungus and wheat in different soil types on phosphorus uptake in early seedling development period in Bingöl University Faculty of Agriculture controlled air-conditioning room. The study was carried out in plastic pots with a soil capacity of 1 kg, in randomized plots, in a 2-factor factorial design with 4 replications. Bezostaja-1 wheat variety was used as plant material in the study.“Glomus proliferum”strain of mycorrhiza fungus was applied. In the study, shoot length, root length, shoot fresh and dry weights, root fresh and dry weights and available phosphorus (P) ratio were investigated. According to the results, the effect of mycorrhiza in early seedling development period of wheat was found significantly positive. On the other hand, the effect of mycorrhiza on the shoot lenght, wet shoot weight, dry shoot weight, dry root weight and phosphorus uptake was found positive but non significant, satistically.