Hatay Arkeoloji Müzesinden bir grup metal figürin
A group of metal figures from Hatay Archeology Museum
  1. Tez No: 682870
  2. Yazar: CEMAL BAYRAM IŞIKGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YALÇIN TAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tarihsel süreç içerisinde çağların değişimine konu olacak kadar önem taşıyan madenler, insanların teknolojik gelişimine paralel olarak gelişim göstermişlerdir. Bu açıdan kullanıldıkları dönemlere rehber olacak ve ilgili döneme adını verecek ölçüde öne çıkmışlardır. Maden çağlarının başında güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahip olan bronz ve alaşımları çokça tercih edilmiş ve günümüze kadar kullanılagelmiştir. Tez kapsamında Hatay Arkeoloji Müzesi'ne çeşitli yollarla kazandırılan metal eserlerden 32 adedi ele alınmıştır. Tipolojilerine göre gruplandırdığımız figürinler, ikonografileri ve stil kritiği yardımıyla detaylı şekilde araştırılarak tarihlendirilmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mines, which have been important enough to change ages over the course of history, have evolved in parallel with the technological development of humans. They are so prominent that they will be a guide to the periods they are used in this regard and give the period a name. Bronze and alloys, which had a strong and durable structure at the beginning of the mining age, were widely preferred and used to this day. As part of the thesis, 32 of the metal pieces that have been collected by various means to the Hatay Archaeological Museum have been examined. The figures that we have grouped by typology have been thoroughly studied and dated with the help of iconographs and style criticism.