Salgın sürecinde sağlık çalışanları stres ölçeği geliştirme
Stress scale development of healthcare professionals during the outbreak
  1. Tez No: 682923
  2. Yazar: ZEYNEP DİNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, salgın sürecinde sağlık çalışanlarının yaşadığı stres durumu ve yönetimini belirlemeye yönelik metodolojik olarak tasarlanmış,“Salgın Sürecinde Sağlık Çalışanları Stres Ölçeği”nin geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ağustos-Ekim 2020 tarihleri arasında Türkiye çapında COVID-19 salgını sırasında görev yapan 344 sağlık çalışanıyla çevrim içi anket yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından literatür taraması yapılarak hazırlanan 62 maddelik“Salgın Sürecinde Sağlık Çalışanları Stres Ölçeği”taslağının geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre; ölçek maddelerinin KGİ değerleri 0,81-1,00 arasında değişmektedir. Madde-toplam korelasyon katsayısı
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop the“Stress Scale for Healthcare Professionals during the Outbreak”, which was designed methodologically to determine the stress status and management of health workers in pandemics. The research was conducted using an online survey method with 344 healthcare professionals working during the COVID-19 outbreak across Turkey between August and October 2020. The validity and reliability analyzes of the 62-item“Stress Scale for Healthcare Professionals during the Outbreak”draft prepared by the researcher after a literature review were conducted. According to the analysis results obtained; CVI scores of the scale items vary between 0.81-1.00. Items with an item-total correlation coefficient of