Antrenörlerin liderlik öz yeterlikleri ve iş doyumlarının demografik ve mesleki değişkenler bakımından araştırılması
Investigation of coaches leadership self-efficacy and job satisfaction in terms of demographic and professional variables
  1. Tez No: 682924
  2. Yazar: ERTUĞRUL GENÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER KARADEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yapılan bu araştırmada gençlik ve spor il müdürlüğüne bağlı olarak çalışan, kulüplerde ve diğer kurumlarda aktif olarak görev yapan antrenörlerin liderlik öz yeterlikleri ve iş doyumlarını etkileyen demografik ve mesleki faktörlerin neler olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Kahramanmaraş, Adıyaman ve Mardin illeri Gençlik Spor İl Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan, kulüplerde ve diğer kurumlarda aktif olarak görev yapan, 18 yaş ve üzerinde olan 263 antrenörler katılmıştır. Çalışmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”“Çok Boyutlu Liderlik Öz Yeterliği Ölçeği”ve“14 maddelik iş doyumu ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma grubundan elde edilen veriler SPSS (21 Versiyon) paket proğram ile analiz edilmiştir. Veriler analiz edilmeden önce normallik sınamaları Kolmogorov Simirnov ve Levene testleri ile yapılmıştır. Bağımsız değişkenlere bağlı olarak ve kategorik sınıflandırmalarda“n”sayısı parametrik testler için yetersiz olan değişkenlerin çoklu karşılaştırmaları için Kruskal Wallis H testinden yararlanılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için ise, ikili karşılaştırmalar için independent sample test (t-test), çoklu karşılaştırmalar için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testlerinden yararlanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda farkın kaynağını bulmak için non-parametrik analizlerde Mann Whitney U test, parametrik analizlerde ise LSD testleri kullanılmıştır. Bağımlı değişkenlerin korelasyon analizinde Pearson Correlation testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the demographic and occupational factors affecting the leadership self-efficacy and job satisfaction of the trainers working under the youth and sports provincial directorate and actively working in clubs and other institutions. 263 coaches aged 18 and over, working under the Provincial Directorate of Youth and Sports in Kahramanmaraş, Adıyaman and Mardin provinces, actively working in clubs and other institutions, participated in the study. In the data collection process of the study,“Personal Information Form”,“Multidimensional Leadership Self-Efficacy Scale”and“14-item job satisfaction scale”were used. The data obtained from the research group were analyzed with the SPSS (21 Version) package program. Before analyzing the data, normality tests were carried out with Kolmogorov Simirnov and Levene tests. Kruskal Wallis H test was used for multiple comparisons of variables whose number of“n”was insufficient for parametric tests depending on independent variables and in categorical classifications. For data with normal distribution, independent sample test (t-test) was used for paired comparisons, and one-way analysis of variance (ANOVA) tests were used for multiple comparisons. In order to find the source of the difference in multiple comparisons, Mann-Whitney U test was used in non-parametric analyzes and LSD tests were used in parametric analyzes. Pearson Correlation test was used in the correlation analysis of dependent variables.