Çat Baraj Gölü'ne dökülen Abdülharap ve Bulam Çayı balıklarının taksonomik yönden araştırılması
- Tez No: 68293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ÜMİT ERDEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
64 7. ÖZET Yapılan bu araştırmada, Abdülharap Çayı, Bulam Çayı, Alüt Çayı ve Kahta Çayı balıklannın sistematiği geniş materyale dayanılarak incelenmiştir. Mayıs 1994-Ekim 1995 (İS ay) tarihleri arasında gerçekleşen araştırmamızda 6 familya {Sıümonidae, Cyprinidae, SUutidue. Sisoridae, Cohitidae ve MttstacetttbeHdae)'ysı ait 13 (ür ve 10 alttür tesbit edilmiştir. Araştırmamızda 1000'den fazla numune üzerinde inceleme yapılmış olup, balıkların sistematik özellikleri, diğer sahalarda daha önce yapılmış olan çalışmalarla kıyaslamaları yapılarak literatür ışığında tesbit ettiğimiz türlerin tip yerleri., sinonimleri yerel adları ve zoocoğrafık dağılımları verilmeye çalışılmşıtır.
Özet (Çeviri)
In this study, the taxonomie classification of fish from Abdülharap Çayı, Bulanı Çayı and Kahta Çayı was studied from a wide range of materials. In a period of 18 months (\fayl994-Octoberl995), 13 species and 10 subspecies from 6 farnilia {Cyprinidae, Cobitidae, Sisoridue, Stdmonidae, Mastacembeİidae and Sihıridae) were determined. Of more than 1000 samples studied, their systematic features and comparisons with previous studies helped us to determine the location of species type, synonyme and zoographical distribution. -