Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Bölümü mezunu çizerlerin Türk karikatür ve illüstrasyon sanatına katkıları
Contribution of State Applied Fine Arts High School Graphic Department graduates to Turkish caricature and illustration art
  1. Tez No: 682940
  2. Yazar: ERDEM ÇAĞLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
1919 yılında Almanya'nın Weimar kentinde kurulan Bauhaus sanat ve tasarım okulu 1933 yılında Hitler tarafından kapatıldıktan sonra eğitim anlayışı dünyanın çeşitli ülkelerinde devam ettirilmiştir. Bauhaus'un sanat anlayışının devamı niteliğinde ve Alman eğitmenlerin öncülüğünde Türkiye'de 1957 yılında eğitime başlayan Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu da 12 Eylül 1980'den sonra 1982 yılında Yüksek Öğretim Kanunu ile Marmara Üniversitesi'ne bağlanarak Güzel Sanatlar Fakültesi olarak yeni yapısıyla eğitim vermektedir. 1957'den Marmara Üniversitesinin bünyesine dahil edildiği 1982 yılına kadar İç Mimari, Dekoratif Resim, Tekstil, Seramik ve Grafik olarak toplam 5 bölümde binlerce mezun veren ve kısaca adına TATBİKİ denilen Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu (DTGSYO), Türkiye'de ilk kez endüstrinin ihtiyaçlarını karşılamada toplum yararına bir anlayışla sanat ile zanaatı birleştiren bir okul olmuştur. Tezimizde kısaca TATBİKİ olarak adlandıracağımız okul, 5 bölümde verdiği pek çok değerli mezunlarının yanı sıra özellikle o zamanki adıyla Grafik Sanatlar bölümünde Türkiye'nin basın, yayın, sanat ve kültür hayatında varlık göstermiş grafik tasarımcılar, çizerler ve illüstratörler yetiştirmiştir. Bu çalışmamızda Tatbiki'nin eğitim prensipleri ve özellikle Türkiye'de ilk olarak uygulanan Temel Sanat Eğitimi ve illüstrasyon dersleri ele alınmış, Tatbiki'nin 1982'de kapanmasına yakın dönemlerde grafik sanatlar bölümünden mezun olan ve zaman içinde çalışmalarıyla öne çıkmış sanatçıların çalışmalarının özellikleri ve grafik sanatına katkıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Bauhaus School of Art and Design, founded in 1919 in Weimar, Germany, was closed by Hitler in 1933, the understanding of education continued in various countries around the world. The graphics department of the State School of Applied Fine Arts, which started its education in 1957 in Turkey under the leadership of German instructors, is affiliated to Marmara University in 1982 with the law on Higher Education and provides education with its new structure as the Faculty of Fine Arts. From 1957 until 1982, when it was incorporated into Marmara University, it gave thousands of graduates in 5 departments in total as Interior Architecture, decorative painting, textiles, ceramics and graphics. For the first time in Turkey, the graphics department of the State School of Applied Fine Arts (DTGSYO) has been a school that combines art and craft with an understanding of community benefit in meeting the needs of the industry. In our study, the school, which we will briefly call TATBİKİ (the applied), trained many valuable graduates in 5 departments, as well as graphic designers and illustrators who were present in the Press, Publication, art and cultural life of Turkey, especially in the Graphic Arts Department under its then name. In this study, the educational principles of TATBİKİ (the applied) and especially the basic art education and illustration courses first applied in Turkey were discussed, the characteristics of the work of artists who graduated from the Department of graphic arts in the period close to the closure of the exercise in 1982 and who stood out with their work over time and their contribution to graphic art were examined.