Torasik outlet sendromlu hastalarda ağrı karakteristiklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pain characteristics in patients with thoracic outlet syndrome
  1. Tez No: 682941
  2. Yazar: ŞULE TÜZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜZÜN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ağrı, Torasik outlet sendromunda ( TOS ) en sık görülen semptomlardan birisidir. TOS tanısı almış bireylerde uzun süreli ağrı şikayeti bulunmaktadır. Kronik ağrının varlığında vücudun santral komponentleri etkilenmektedir. Ama literatüre bakıldığı zaman TOS'ta ağrının sadece periferik kısmı incelenirken, santral kısmı incelenmemektedir. Çalışmamızın amacı , TOS'ta ağrı karakteristiklerinin belirlenmesi ve ağrının santral komponentinin varlığını ortaya çıkarmaktır. Çalışmamıza alınacak bireylerin demografik bilgileri kaydedilecektir ve her birey rutin kontrolleri sırasında tek sefer değerlendirilecektir. Ağrı karakteristiklerini değerlendirmek için GAS( Görsel Analog Skalesi), McGill Melzeck Ağrı Soru Formu, Ağrı kalitesi Değerlendirme Ölçeği, Santral Sensitizasyon Ölçeği, Ağrı Felaketlendirme Ölçeği, Tampa Kinezyofobi Ölçeği, Türkçe Aleksitimi Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği kullanılacaktır. Bireylerin fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için de Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi uygulanacaktır. Sonuç olarak ; TOS tanısı almış kişilerin yaşadığı deneyimlerle birlikte ağrının santral ve periferik komponentlerinin etkisi hakkında bilgi elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
Pain is one of the most common symptoms observed in TOS. The individuals who were diagnosed with TOS report long-term pain. In the presence of chronic pain, the central components of the body are affected. However, only the peripheric component has been investigated in the literature so far, while the central component has been ignored. The purpose of this study is to determine the pain characteristics and to reveal central components of pain in TOS. The demographic information of the individuals to be included in our study will be recorded and each individual will be evaluated once during their routine checks.. In order to evaluate pain characteristics, VAS (Visual Analog Scale), McGill Melzack Pain Scale, Pain Quality Assessment Scale, Central Sensitization Inventory, Pain Catastrophizing Scale, Tampa Kinesiophobia Scale, Toronto Alexithymia Scale, Childhood Trauma Questionnaire will be used. BThe individual's physical activity level will be assessed by the administration of the International Physical Activity Questionnaire. As a result, the central and peripheric components of the pain will be identified with the help of the experiences of individuals who were diagnosed with TOS.