İlkokul 4.sınıf öğrencilerinin kesir çeşitleri ve birim kesre yönelik kullandığı temsillerin ve modelleme performanslarının incelenmesi
Investigating primary school fourth-grade students' representations and modeling performances about types of fractions and unit fraction
  1. Tez No: 682959
  2. Yazar: YAVUZ KAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin kesir çeşitlerine ve birim kesre yönelik kullandıkları temsiller ve modelleme performansları araştırılmıştır. Araştırmada betimsel araştırma türlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 249 ilkokul 4. sınıf öğrencisiden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen 'Kesir Temsilleri Formu' ve 'Kesir Modelleme Formu' olmak üzere açık uçlu iki anket formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel ve içerik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin basit, bileşik, tam sayılı ve birim kesri ifade etmede en fazla tercih ettiği temsiller sırasıyla görsel, sembolik ve sözel olduğu görülmektedir. Alan/bölge modeli öğrencilerin en fazla tercih ettiği görsel temsildir. Alan/bölge modelinde öğrenciler genellikle dikdörtgen geometrik şeklini kullanmaktadır. Basit ve birim kesirde üç tür kesir modeli de kullanılırken, bileşik ve tam sayılı kesirde küme modeli kullanılmamıştır. Öğrencilerin sembolik temsilleri genellikle doğru kullandığı fakat bazı öğrencilerin kesir kavramlarını karıştırdığı görülmektedir. Öğrenciler sözel temsillerinde genel olarak formal kesir tanımları kullanmaktadır. Öğrencilerin modelleme performanslarına bakıldığında, genel olarak başarısız oldukları sonucu ortaya çıkmaktadır. Öğrencilerin en başarılı olduğu kesir türü basit kesir iken, en başarısız oldukları kesir türü tam sayılı kesirdir. Öğrencilerin performans durumlarındaki yanlış cevapları incelendiğinde çeşitli hatalar yaptığı görülmektedir. Bu hatalardan bazıları, pay ile payda kavramını karıştırma, bütünü eş parçalara ayıramama ve kesir çeşitlerini birbirinin yerine kullanmadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the representations and modeling performances used by 4th-grade students towards types of fraction and unit fraction were investigated. Survey model, one of the descriptive research types, was used in the research. The sample of the study consist of 249 primary school 4th-grade students. The research data were collected using two open-ended questionnaires, 'Fraction Representation Form' and 'Fraction Modeling Form' developed by researcher. Descriptive and content analysis was used in the analysis of the data. According to the findings obtained from the research, it is seen that the most preferred representations by students in expressing proper, improper, mixed number and unit fractions are visual, symbolic and verbal representations, respectively. The area model is the most preferred visual representation of the students. In the area model, students often use a rectangular geometric shape. While three types of fraction models are used in the proper and unit fraction, the set model is not used in improper and mixed number fraction. It is seen that students generally use symbolic representations correctly, but some students confuse fraction concepts. Students generally use formal fraction definitions in their verbal representations. When the modeling performances of the students are examined, it is seen that they are generally unsuccessful. While the type of fraction students are most successful at is proper fraction, the type of fraction they fail the most is mixed number fraction. When the wrong answers given by the students in their performance situations are examined, it is seen that they make various mistakes. Some of these errors confuse of numerator and denominator, cannot divide the whole into equal parts, and use types of fraction interchangeably.