Brecht ve Adorno estetiklerinin karşılaştırılması üzerine bir inceleme
A review on the comparison of Brecht and Adorno aesthetics
  1. Tez No: 682968
  2. Yazar: YUSUF SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜR SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Brecht ve Adorno estetiği hakkında yapılacak bir inceleme, sanat yapıtının toplumsal anlamı konusunda iki farklı eğilimi gösteriyor. Bu inceleme sanatı toplumsallıkla açıklayan ve sanatı toplumsallığın reddi olarak açıklayan iki eğilimi inceleme imkânı veriyor. Estetik ve politika ilişkisine dair Antik Yunandan beri gelen tartışmalarda Brecht ve Adorno, modern estetik düşüncesi için yeni bir alan açıyor. Adorno, estetik kuramında özerk sanatı kavramsallaştırıyor ve sanat alanını özel bir yere koyuyor. Brecht ise sanatı toplumun değişimi için bir olanak olarak görüyor. Brecht'in özgünlüğü kendinden önceki sanat anlayışlarını eleştirerek yeni bir anlayış geliştirmesi oluyor. Böylece Brecht, sanat ve toplumsallık arasında doğru bir ilişki kurmaya çalışıyor. Adorno ise Brecht'in sanatı politikaya indirgediği üzerinde duruyor. Bu çalışmasa sanat ve politik eğilim arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiği, Brecht ve Adorno estetiği açısından inceleniyor.
Özet (Çeviri)
A review of the Brecht and Adorno aesthetics shows two different trends in the social meaning of the artwork. This analysis gives the opportunity to examine two tendencies that explain art as sociality and art as the rejection of sociality. In discussions of the relationship between aesthetics and politics since Ancient Greece, Brecht and Adorno open a new field for modern aesthetic thought. Adorno conceptualizes autonomous art in his aesthetic theory and places the field of art in a special place. Brecht, on the other hand, sees art as an opportunity for the change of society. Brecht's originality is that he develops a new understanding by criticizing his previous understanding of art. Thus, Brecht tries to establish a correct relationship between art and sociality. Adorno, on the other hand, emphasizes that Brecht reduced art to politics. In this study, how the relationship between art and political tendency should be, is examined in terms of Brecht and Adorno aesthetics.