Derin nefes tutma tekniği ile sol meme radyoterapisi uygulanan meme kanserli hastalarda doz hacim ve doz kütle histogramlarının akciğer ve kalp açısından karşılaştırılması
Comparison of dose volume and dose mass histograms in lung and heart of patients with left sided breast cancer who underwent deep inspiration breath hold radiotherapy treatment technique
- Tez No: 682972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE ZÜMRE ARICAN ALICIKUŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR AKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medikal Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Erken evre meme kanseri nedeniyle meme koruyucu cerrahi sonrası sol meme radyoterapisi uygulanan hastalarda serbest solunum (Free Breathing-FB) ve derin nefes tutma (Deep İnspirium Breath Hold-DIBH) radyoterapi planlarında akciğer ve kalp açısından doz hacim (DVH) ve doz kütle histogramlarının (DMH) karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Sol meme kanserli 35 hastanın FB ve DIBH'da alınan bilgisayarlı tomografi verileri kullanılarak hedef ve normal doku hacimleri konturlanmıştır. FB ve DIBH'da PTV için toplam doz 50 Gy/25 fx olacak şekilde YART planlanmıştır. Toplam 70 plana ait DVH ile Matlab'da DVH ve elektron yoğunluğuna dayalı DMH alınmıştır. Sol akciğer, kalp için DVH ve DMH karşılaştırılmıştır. İstatistiksel olarak T-test/Wilcoxon test, Spearman korelasyon ve SPSS-23.0 kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: FB'de kalp Dortalama(cGy); DVH'de 365,98±211,88 iken DMH'de 352,81±203,05 (p=0,791); DIBH'de DVH'de 125,46±39,36 iken DMH'de 121,61±47,78 idi (p = 0.991). Sol akciğer ortalama hacmi(cc) FB'de 1114,25±286,92 iken DIBH'de 2115,48 ± 380.56'dir. Sol akciğer ortalama total kütlesi(g) FB'de 307.96±44.64 iken DIBH'de 335.44±65.02'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of dose volüme (DVH) and dose mass histograms (DMH) in terms of lung and heart in free breathing (FB) and Deep Inspiration Breath Hold (DIBH) radiotherapy plans in patients who underwent left breast radiotherapy after breast conserving surgery due to early stage breast cancer. Materials and Methods: Target and normal tissue volumes were contoured using computed tomography data from 35 patients with left breast cancer in FB and DIBH. IMRT was planned with a total dose of 50 Gy/25 fx for PTV in FB and DIBH. The DVHs belonging to a total of 70 plans and DMH based on DVH and electron density were taken in Matlab. DVHs and DMHs were compared for left lung, heart. Statistical analysis was performed by t-test, Wilcoxon test, Spearman correlation in SPSS-23.0. Results:In FB, Heart-Dmean (cGy) was 365.98±211.88 in DVH and 352.81±203.05 in DMH (p=0.791); in DIBH, it was 125.46±39.36 in DVH and 121.61±47.78 in DMH (p = 0.991). The mean volume of the left lung (cc) was 1114.25±286.92 in FB and 2115.48 ± 380.56 in DIBH. The mean total mass of the left lung(g) was 307.96±44.64 in FB and 335.44±65.02 in DIBH.